دو هفته مانده به انتخاب رئیس جمهوری عراق؛ توپ در زمین نیروهای سیاسی کرد

بر اساس عرف سیاسی حاکم در عراق از زمان اولین انتخاباتی که در سال 2005 برگزار شد، نیروهای کرد، نامزد ریاست جمهوری عراق را معرفی می کنند.

میدل ایست نیوز: «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق روز گذشته از آغاز نامزدی برای منصب ریاست جمهوری عراق خبر داد و دور جدیدی از گفت وگوهای سیاسی که باید طی دو هفته به نتیجه برسد، آغاز شد.

براساس عرف سیاسی حاکم در عراق از زمان اولین انتخاباتی که در سال 2005 برگزار شد، نیروهای کرد، نامزد ریاست جمهوری عراق را معرفی می کنند.

طی 17 سال گذشته در عراق، سه رئیس جمهور کرد از سال 2005 تاکنون بر سر کار آمدند؛ جلال طالبانی از سال 2005-2014، فؤاد معصوم از سال 214-2018 و برهم صالح از سال 2018 تا 2022.

الحلبوسی روز گذشته در نخستین جلسه پارلمان عراق تاکید کرد که امکان نامزد شدن برای ریاست جمهوری عراق به مدت 15 روز وجود دارد و نهایتا در روز آخر باید رای گیری شود و این بدین معناست که نیروهای سیاسی تا 15 روز مهلت دارند گزینه های خود را نهایی کنند.

منابع سیاسی نزدیک به حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی، تاکید کرد که این حزب طی روزهای گذشته مشغول انتخاب ریاست پارلمان بوده و از امروز دوشنبه رایزنی های خود برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری را آغاز می کند.

منابع مذکور اشاره کردند که این رایزنی ها در دو سطح انجام می شود: نخست با سایر احزاب کرد برای توافق بر سر یک شخص و دوم با سایر نیروهای سیاسی برای متقاعد کردن آنها نسبت به نامزد ریاست جمهوری.

آنها اشاره کردند که این گفت وگوها پیش از تشکیل جلسه برای رای گیری برای انتخاب رئیس جمهور باید به تفاهمات سیاسی منجر شود و انتخاب رئیس جمهور نیز به موافقت یک سوم اعضای پارلمان یعنی 220 نماینده از 329 نماینده پارلمان نیاز دارد.

اخیرا محمود محمد، سخنگوی حزب دموکرات کردستان اعلام کرده است که هنوز برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری زمان وجود دارد.

حزب دموکرات کردستان تاکنون نامزدی برای منصب ریاست جمهوری معرفی نکرده و رؤسای جمهور عراق از سال های 2005 تا کنون از اتحادیه میهنی کردستان که دومین حزب بزرگ اقلیم کردستان محسوب می شود، انتخاب شده است.

هفته گذشته «ستران عبدالله»، از سران اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد که ریاست جمهوری سهم اتحادیه میهنی کردستان است و گفت وگوها با سایر احزاب کرد در این خصوص ادامه دارد.

پارلمان عراق روز گذشته آغاز بکار کرد و محمد الحلبوسی، رئیس پیشین عراق مجددا به عنوان رئیس جدید پارلمان عراق انتخاب شد. حاکم الزاملی، نامزد جریان صدر به عنوان نائب رئیس اول و شاخوان عبدالله، نامزد اتحادیه میهنی کردستان به عنوان نائب رئیس دوم پارلمان عراق انتخاب شد.

در گام بعدی نامزدی برای ریاست جمهوری عراق تعیین می شود و پس از رای گیری و انتخاب رئیس جمهوری عراق، نامزد فراکسیون اکثریت پارلمان از سوی رئیس جمهور مکلف به تشکیل دولت می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا