افزایش 90 درصدی صادرات ایران به سوریه در 9 ماه

ییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه از افزایش 90 درصدی صادرات ایران به سوریه در مدت 9 ماهه خبر داد.

میدل ایست نیوز: رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه از افزایش 90 درصدی صادرات ایران به سوریه در 9 ماهه نخست سال جاری شمسی (از ماه مارس تا دسامبر 2021) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرانی «ایسنا»، «کیوان کاشفی» با بیان اینکه در 9 ماهه امسال 160 میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 84 میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم تقریبا رشد 90 درصدی داشته است.

به گفته کاشفی، بیشترین کالاهای صادر شده مربوط به صنایع مهندسی (قطعات و اجزای توربین‌های بخار)، مواد غذایی و صنایع دارویی بوده است.

او با بیان اینکه ایران در 9 ماهه پایانی سال گذشته در مجموع 35 میلیارد دلار صادرات به کشورهای مختلف جهان داشته، عنوان کرد: در این دوره، سوریه در جایگاه 21 کشورهای هدف صادرات ایران قرار داشته است.

کاشفی میزان واردات انجام شده از سوریه به ایران در این 9 ماهه را 22.9 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در این بخش نیز نسبت به واردات حدود 15 میلیون دلاری سال گذشته 53 درصد افزایش داشته‌ایم. فسفات بیشترین کالای وارداتی از سوریه به ایران در این مدت بوده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه یادآور شد: با توجه به واردات 36.9  میلیارد دلاری ایران در 9 ماهه امسال، سوریه در میان کشورهای مبداء واردات، در ردیف 49 قرار داشته است.

کاشفی ضمن اشاره به پتانسیل‌های تجارت بین دو کشور گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز بازسازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد.

کاشفی همچنین با اشاره به راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق از سوی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، این مرکز را عاملی برای تسهیل‌ تجارت میان دو کشور دانست.

این آمار در حالی منتشر شده که «رستم قاسمی»، وزیر راه و شهرسازی ایران امروز (چهارشنبه) در راس یک هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی و برای سفری سه روزه وارد دمشق پایتخت سوریه شد.

وزیر راه و شهرسازی ایران در بدو ورود به سوریه گفت: ارتقای روابط اقتصادی و تجاری بین دمشق و تهران در دستور کار است و گفت‌وگوها در حوزه‌های متعدد از جمله صنعتی، ساختمان و تاسیسات زیرساختی خواهد بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا