بانک جهانی: عراق در 2022 و 2023 بالاترین رشد اقتصادی را در کشورهای عربی خواهد داشت

بانک جهانی با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد اقتصاد عراق در دو سال پیاپی 2022 و 2023 در جایگاه اول رشد اقتصادی در میان کشورهای عربی قرار بگیرد.

میدل ایست نیوز: بانک جهانی در گزارش ماه ژانویه خود اعلام کرد که بر اساس پیش‌بینی‌ها اقتصاد عراق در سال 2022 با رشد 7.3 درصدی بالاترین میزان رشد را در میان کشورهای عربی ثبت خواهد کرد و در سال 2023 نیز با حفظ این جایگاه بار دیگر در جایگاه اول قرار خواهد گرفت.

بانک جهانی در این گزارش افزود که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد پس از عراق، اقتصاد مصر با 5.5 درصد و کویت با 5.3 درصد رشد در جایگاه‌های بعدی قرار بگیرند و عربستان هم رشد 4.9 درصدی را ثبت کند.

این نهاد بین‌المللی در گزارش خود به کاهش رشد اقتصادی لبنان به میزان 10.5 درصد در سال 2021 نیز اشاره اما به دلیل نبود شاخص‌های واضح اقتصادی، اطلاعاتی در خصوص میزان رشد اقتصادی در این کشور در سال 2022 ارائه نکرد.

بانک جهانی در مجموع از افزایش میانگین رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در سال 2022 همزمان با افزایش قیمت نفت و بهبود عملکرد بخش‌های مختلف اقتصاد پس از همه‌گیری کرونا خبر داده است.

پیش‌بینی بانک جهانی از میزان رشد اقتصادی در کشورهای عربی در سال 2022، عدد 4.4 است ولی در عین حال از کاهش در یک درصدی آن در سال 2023 خبر داده است.

اقتصاد عراق با وجود رشد همچنان نفت‌محور است

از سویی «هلال الطحان» کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری “شفق نیوز” اعلام کرد که رشد اقتصادی در هر کشوری بیانگر بهبود اقتصاد آن است اما با این حال اقتصاد عراق همچنان رانتی است و به طور اساسی به نفت وابسته است.

وی افزود که هر چه قیمت نفت و صادرات آن افزایش پیدا می‌کند، رشد اقتصادی در عراق هم افزایش پیدا می‌کند اما از منظر اقتصادی وابستگی به یک منبع برای تحقق رشد اقتصادی نه تنها نکته مثبتی نیست بلکه یک شاخص منفی به حساب می‌آید.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد که عراق باید با توسعه دادن و متنوع کردن منابع درآمدی خود بر بخش‌هایی همچون کشاورزی، صنعتی، گردشگری به طور فعالانه تمرکز کند.

پیشتر  هم کمیته اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در غرب آسیا (اسکوا) با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که کشورهای عربی در دو سال 2022 و 2023 شاهد بهبود روند اقتصادی خواهند بود.

این کمیته با انتشار گزارش سالیانه خود تحت عنوان “بررسی تحولات اقتصادی و اجتماعی در کشورهای عربی” اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود که بهبود روند اقتصادی در کشورهای عربی که از سال 2021 آغاز شده همچنان ادامه پیدا کند و تولید ناخالص داخلی این کشورها در سال 2022 رشد 3.7 درصدی و در سال 2023 رشد 3.6 درصدی را ثبت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا