روسیه: برگزاری کنفرانسی ایرانی-عربی از اولویت های ماست

وزیر امور خارجه روسیه گفت کشورش در تلاش است کنفرانسی ایرانی-عربی برگزار کند تا مهم ترین مسائل منطقه از جمله یمن، عراق و برنامه موشکی ایران در آن بررسی شود.

میدل ایست نیوز: «سرگی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه در تلاش است یک کنفرانس ایرانی-عربی برگزار کند که شامل مهم ترین مسائل منطقه از جمله جنگ یمن و برنامه موشکی تهران می شود.

لاوروف امروز در کنفرانسی مطبوعاتی در پاسخ به سوالی خبرنگار روسیا الیوم مخالفت مسکو با تلاش های غرب برای اعمال شروط اضافی برای از سرگیری توافق هسته ای با ایران به ویژه اعمال محدودیت هایی بر برنامه موشکی تهران و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در منطقه را ابراز داشت.

وی گفت قدرت های بین المللی توانستند بر سر پیروی از رویکرد مورد حمایت روسیه توافق کنند اما در خصوص برنامه موشکی و رفتار ایران در منطقه موضع ما این است که شکایت های بسیاری از یکدیگر از سوی کشورهای منطقه و خارج از منطقه وجود دارد.

وی ادامه داد: کشورهایی وجود دارند که هر کدام منافعی در خارج از مرزهای خود دارند و تأثیر واقعی بر رویدادهای سوریه، لیبی، جیبوتی و البته یمن دارند.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که روسیه هرگز از تلاش برای اجرای مفهوم امنیت جمعی در منطقه نایستاده و گفت که ایران و روسیه طی مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته ای به وجود طیف گسترده تری از مسائل که نگرانی طرف های منطقه ای و هم پیمانان آنها در خارج از منطقه را به وجود آورده، اعتراف کردند.

لاوروف تصریح کرد که باید همه این مسائل را در چارچوب کنفرانسی درخصوص امنیت منطقه و خارج از منطقه بررسی کنیم و این کنفرانس شامل پرونده هایی نظیر یمن و عراق نیز شود چرا که همه این مسائل به یکدیگر مرتبط هستند.

وی اظهار داشت که در چنین کنفرانسی ایرانی ها و عرب ها جمع می شوند و فقط ایران موضوع بحث و بررسی نخواهد بود بلکه هر طرفی نگرانی های خاص خود را مطرح خواهد کرد از جمله موشک هایی که نه فقط ایران بلکه کشورهای عربی هم دارند و در حال توسعه آن هستند علاوه بر نگرانی های مربوط به سوریه، یمن، عراق و سایر منازعات منطقه ای.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا