تغییر لحن و هجمه شدید رسانه وابسته به مسعود بارزانی علیه ایران

پس از برگزاری نخستین جلسه از پارلمان عراق و نزدیک شدن مسعود بارزانی و حزب دموکرات کردستان به جریان صدر، هجمه رسانه ای پایگاه خبری «شفق نیوز» وابسته به بارزانی علیه ایران تشدید شده است.

میدل ایست نیوز: پس از آنکه در نخستین جلسه از پارلمان عراق «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان طرف جریان صدر به رهبری مقتدی صدر را گرفت و در مقابل سایر جریان های شیعی ایستاد، جنگ رسانه ای پایگاه خبری «شفق نیوز» که وابسته به اوست نیز علیه ایران آغاز شد.

یک منبع سیاسی مطلع اخیرا فاش کرد که بارزانی به ایران وعده داده بود با یک جریان شیعی علیه جریان دیگر همراهی نکند و موضعش یکپارچه سازی نیروهای سیاسی شیعی باشد اما در نخستین جلسه پارلمان عکس آن را انجام داد به گونه ای که نمایندگان حزب دموکرات همراه با نمایندگان جریان صدر در نخستین جلسه از پارلمان مشارکت کردند.

منبع مذکور اشاره کرد که ایران در نامه ای به دفتر مسعود بارزانی نارضایتی خود را اعلام و حضور حزب دموکرات و نمایندگانش در نخستین جلسه پارلمان و همراهی با جریان صدر را سرزنش و عتاب کرده است.

پایگاه خبری شفق نیوز پس از این ماجرا، مطالبی را علیه جمهوری اسلامی ایران منتشر و جنگ رسانه ای علیه این کشور آغاز کرده است که به نمونه ای از آنها اشاره می شود؛ مثلا شفق نیوز در گزارشی اختصاصی نوشت که تغییر وضعیت سیاسی عراق، به گونه ای حضور ایران در عراق را تضعیف کرده و ایران پرونده عراق را از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفته و به وزارت اطلاعات داده است. ادعایی که هیچ سند و مدرکی برای آن ارائه نکرده و به نظر می رسد صرفا برای فضاسازی علیه ایران مطرح شده است.

این پایگاه خبری همچنین مدعی شد که ترور شهیدان سلیمانی و المهندس، موجب تضعیف نقش گروه های سیاسی وابسته به الحشد الشعبی در این دور از انتخابات پارلمانی عراق شده است.

شفق نیوز همچنین در گزارشی کاملا جهت دار خبر داد که محمود علوی، وزیر اطلاعات سابق ایران در نجف بسر می برد و تا زمان تشکیل دولت جدید عراق آنجا خواهد ماند اما این پایگاه خبری اشاره ای نکرد که حضور وزیر اطلاعات سابق جمهوری اسلامی ایران چه ارتباطی با تشکیل دولت جدید در عراق دارد. مضافا بر این که وزیری که در دولت جدید ایران نقشی ندارد چگونه می تواند در چنین پرونده ای نقش آفرینی کند؟

از جمله گزارش هایی که شفق نیوز اخیرا و علیه ایران منتشر کرده می توان به دو گزارش امروز (شنبه 15 ژانویه) این پایگاه درباره وضعیت ازدواج سفید در ایران و ادعای کشتن «چندین کولبر» در مرز ایران و اقلیم کردستان اشاره کرد که هر دوی اینها در یک روز منتشر شده است.

شفق نیوز در گزارشش درباره وضعیت ازدواج سفید در ایران به یک آمار استناد کرده و به مجازات آن در ایران اشاره کرده است.

شفق نیوز درباره مجازات ازدواج سفید در ایران نوشته که بنابر آنچه روحانیون در ایران می گویند این نوع رابطه نامشروع شمرده می شود، چنان که گویی این نوع ازدواج تنها در ایران و توسط روحانیون آن نامشروع است و در خارج از کشور نامشروع محسوب نمی شود.

پایگاه خبری مسعود بارزانی در گزارش دیگری به نقل از سازمان هنگاو نوشته است که یک جوان بیکار (کولبر) به شلیک نیروهای مسلح ایران کشته شده و دو نفر نیز مجروح شده اند.

شفق نیوز نوشته است که سالانه شماری از بیکاران در کردستان ایران در پی شلیک نیروهای مسلح کشته و زخمی می شوند.

این رویکرد که در روزهای اخیر و دقیقا بعد از اولین جلسه مجلس عراق آغاز شده و با رویکرد سابق این پایگاه به روشنی متفاوت است، نشان می دهد که مسعود بارزانی که حزبش در این دور از انتخابات پارلمانی عراق 33 کرسی کسب کرده است، می خواهد با هجمه به ایران قدرت خود در عراق را به رخ بکشد.

در همین راستا، «ماجد شنکالی»، نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق ادعا کرد که بخش اعظمی از نیروهای ایرانی از سوریه خارج شده اند.

وی با انتشار توئیتی گفت: براساس گزارش ها، 75 درصد از نیروهای ایرانی از سوریه خارج شده اند و قطعا گروه های عراقی نیز بخش از آنها هستند که خارج شده اند.

شنکالی افزود: سرگی لاوروف تجربه اربیل (ایجاد اقلیم کردستان) در عراق و منطقه را تحسین کرده و خواستار انتقال آن به سوریه شده است.

این نماینده حزب دموکرات کردستان ادامه داد: سناریوی جدیدی در منطقه ترسیم می شود اما سیاسیون عراق این کشور را از نقش آفرینی در هر سناریوی به دلیل درگیری هایشان، محروم می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا