تحولات تازه در روابط مصر و ایران

منابع مصری جزئیاتی از تماس‌های مصر و ایران در مدت اخیر با هدف بهبود روابط دو کشور را فاش کردند.

میدل ایست نیوز: منابع مصری جزئیات تازه‌ای از تماس‌های مصر و ایران در مدت اخیر با هدف بهبود روابط دو کشور را فاش كردند.

پایگاه خبری «العربی الجدید» به نقل از چند منبع مصری خبر داد که در آخرین روزهای سال گذشته میلادی، مقامات امنیتی دو کشور یک «دیدار ارزیابی» برگزار کرده‌اند.

به گفته این منابع، این دیدار به منظور بازبینی و ارزیابی گام‌ها و مطالبات متقابل دو کشور که پیش‌تر در نیمه سال گذشته درباره آن توافق صورت گرفت بوده است.

این منابع گفته‌اند که برداشتن گام‌های تازه در تقویت روابط دو کشور در حال حاضر مطرح نیست و طرفین در حال حاضر صرفا به این توافق رسیده‌اند که به منافع یکدیگر آسیب نرسانند.

این منابع مصر درباره احتمال انتقال پرونده روابط دو کشور از سطح امنیتی به سطح دیپلماسی و به وزارت امور خارجه، به خصوص با توجه به اظهارات گاه و بی‌گاه مقامات ایرانی درباره روابط با مصر، گفته‌اند که روابط دو کشور در سطح امنیتی خواهد ماند و این یکی از پرونده‌هایی است که مستقیما زیر نظر رئیس دستگاه اطلاعات عمومی مصر، سرتیپ «عباس کامل» اداره می‌شود.

به گفته این منابع به رسانه‌های مصری دستورالعمل قاطعی داده شده که در مطالب خود هیچ‌گونه هجمه‌ای علیه ایران نداشته باشند و فقط به بیان بی طرفانه اخبار بسنده کنند.

این منابع تأکید کرده‌اند که مهم‌ترین موضوعی که در آخرین دیدار مقامات امنیتی دو کشور بررسی شده پرونده یمن و مسائل مرتبط با آن و از همه مهم‌تر امنیت دریانوردی در تنگه باب المندب بوده که قاهره تأکید کرده که ایران نباید این مسئله را وارد نزاع‌های مربوط به یمن کند.

همچنین این منابع افزوده‌اند که اظهارات مقامات امریکایی و جهانی درباره اینکه حملات اخیر انصارالله به تأسیسات امارات ارتباطی با ایران ندارد برای مصر مایه دلگرمی بوده است.

بر اساس این گزارش، پرونده اوضاع امنیتی نوار غزه و حمایت تهران از گروه‌های فلسطینی به خصوص حماس و جهاد اسلامی از دیگر موضوعات مورد بحث در این دیدار بوده است.

به گفته این منابع مقامات مصری خواستار آن شده‌اند که با توجه به تلاش‌های مصر برای کاهش تنش در نوار غزه، هرگونه تحرکی از جانب ایران در این پرونده با هماهنگی انجام شود به خصوص که پرونده غزه به امنیت مرزهای شرقی مصر مربوط می‌شود ضمن اینکه تاکنون چند بار سلاح‌های مصری در صحرای سینا کشف شده است.

این منابع همچنین تأکید کردند که پرونده شرکت‌های مصری فعال در عراق و تسهیل فعالیت آنها و تأمین امنیت آنها نیز در این مذاکرات مورد بحث قرار گرفته به خصوص که ایران نفوذ بسیاری بر گروه‌های نظامی فعال در عراق دارد و برخی شرکت‌های مصری در مناطقی که این گروه‌ها در آن هستند فعالیت می‌کنند.

این گزارش افزوده که مقامات ایرانی از عدم مشارکت مصر در تحرکات ضد ایرانی قدردانی کرده‌اند.

همچنین یکی از این منابع تأکید کرده که مصر اخیرا به اسرائیل توصیه کرده که دست به اقدامات خشونت‌آمیز علیه ایران نزند چون این موضوع برای کل کشورهای منطقه هزینه در پی خواهد داشت.

این منبع افزوده که مصر به اسرائیل و کشورهای منطقه تأکید کرده که با وجود مخالفت با سیاست‌های ایران در منطقه حاضر به مشارکت در هیچ‌گونه پیمان نظامی علیه هر کشوری در منطقه نیست و تأکید کرده که اولویت مصر در درجه اول حفاظت از منافع خودش و در درجه دوم حفاظت از منافع دیگر کشورهاست.

پیش تر در ماه اکتبر گذشته، سعید خطیب زاده در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود تأکید کرد که روابط ایران و مصر در حال حاضر در سطح حافظ منافع پیگیری می‌شود و افزود که مذاکرات کوتاهی در حاشیه نشست همکاری منطقه‌ای در بغداد میان وزرای امور خارجه ایران و مصر انجام شده است.

مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت امور خارجه ایران، طی اظهاراتی تأکید کرد که ایران در پی بهبود روابط با مصر است و افزود که کاهش اختلافات با عربستان بر پرونده روابط ایران و مصر مؤثر خواهد بود.

پیش از این برخی رسانه‌ها از تلاش‌های عراق برای برقراری مذاکراتی مشابه مذاکرات ایران و عربستان، میان ایران با مصر و اردن خبر داده بودند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا