وزیر کشور اسبق عراق: هدف داعشی‌های فراری از سوریه، نجف و کربلاست

وزیر کشور اسبق عراق در سخنانی هشدار داد که هدف داعشی‌های فراری از زندان گویران در حسکه سوریه، رسیدن به مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن و پس از آن نجف و کربلاست.

میدل ایست نیوز: «باقر جبر الزبیدی» وزیر کشور اسبق عراق در پی تلاش روز گذشته زندانیان داعشی برای فرار از زندان “گوریان” در حسکه سوریه که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) قرار دارد، در سخنانی هشدار داد که هدف از فرار زندانیان داعش از این زندان، رسیدن به مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن و از آنجا رسیدن به محور نجف و کربلاست.

الزبیدی در بیانیه‌ای گفت که با ادامه اهمال نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) نسبت به تلاش‌های زندانیان داعشی برای فرار از زندان‌های سوریه و ناتوانی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در هدف قرار دادن عناصر داعش، ما در آینده شاهد فرارهای بیشتری خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد که خطر واقعی، همذات پنداری مردم مناطق تحت کنترل “قسد” با داعشی‌هاست که به خاطر اقدامات نیروهای قسد علیه مردم، مناطق شرقی سوریه به پناهگاهی امن برای داعشی‌هایی تبدیل شده است که از زندان‌های قسد فرار کرده‌اند.

وزیر کشور اسبق عراق همچنین از نیروهای امنیتی، مرزبانی و دیگر نیروهای مسلح در نقاط مرزی میان عراق و سوریه که اعلام کردند آماده مقابله با هر گونه نفوذ تروریستی هستند، اعلام حمایت کرد.

وی همچنین افزود که با اینکه زندان “گویران” از مرزهای عراق بسیار دور است و بیشتر به مرزهای ترکیه نزدیک است اما همچنان فرضیه نفوذ این افراد به عراق پابرجاست و اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد عناصر تروریستی تلاش دارند خود را به مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن و سپس حوران و از آنجا به محور نجف اشرف و کربلای معلی برسانند و این نقشه‌ای است که “العدناني” سخنگوی داعش در یکی از فایل های صوتی به آن اشاره و تاکید کرده که هدف نهایی نجف و کربلاست و نه چیز دیگر.

این سیاستمدار عراقی در پایان خاطرنشان کرد که فرار زندانیان داعشی از زندان “گویران” در حسکه سوریه بر عراق تاثیر خواهد گذاشت به ویژه که بیش از 8 هزار تروریست عضو داعش و القاعده در زندان “الحوت” عراق به سر می برند و با وجود آن‌که حکم اعدام آنها بیش از 4 سال است صادر شده اما تاکنون اجرایی نشده در حالی که هزینه نگهداری این افراد ماهیانه بیش از 240 هزار دلار است؛ همه اینها یعنی احتمال تکرار حادثه فرار تروریست‌ها از زندان ابوغریب در سال 2014 که عامل اصلی در حمله داعش به عراق و از دست رفتن یک سوم خاک عراق بود.

تروریست های داعش بامداد روز گذشته جمعه به زندان گویران در محدوده تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) که هزاران تروریست داعشی در آن به سر می‌برند حمله کردند.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی از تروریست‌ ها توانستند از زندان گویران فرار کنند. دیده بان حقوق بشر سوریه تأکید کرد که تاکنون صدها نفر از فراریان دوباره دستگیر شده‌اند ولی ده‌ها تن همچنان فراری هستند.

نیروهای امنیتی عراق پس از اطلاع از فرار عناصر داعش از این زندان، تدابیر امنیتی خود را در مرز با سوریه تشدید کردند.

در همین حال فرماندهی عملیات مشترک اقداماتی را برای پشتیبانی از مرز عراق با سوریه انجام داده و دستورات اکیدی به نیروهای عراقی در مرز با سوریه رسیده است تا از نفوذ عناصر داعش به خاک عراق جلوگیری شود.

حدود 12 هزار تروریست داعشی با تابعیت حدود 50 کشور در مناطق تحت کنترل کردها در سوریه حضور دارند.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا