ایران: آنچه در یمن می گذرد موضوع یمن است/در صورت لزوم با امریکایی ها گفت وگو خواهیم داشت

وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد اتفاقی که در یمن می گذرد موضوع یمن است و از امارات و عربستان خواست به محاصره انسانی یمن پایان دهند.

میدل ایست نیوز: «حسین امیر عبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران در جریان همایشی در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که آنچه در یمن می گذرد، موضوع یمن است و گفت اگر رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا گفت وگو با امریکایی ها باشد، ایران این مساله را نادیده نخواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به بحران یمن، گفت: این روزها در یمن اتفاقی بین یمن و یکی دیگر از همسایگانش در حال وقوع است. اولاً آنچه بین یمن و برخی از همسایگانش و برخی از کشورهای که در جنگ نظامی علیه یمن شرکت می کنند می‌گذرد، موضوع یمن است.

امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران در تمامی مراحل از ابتدای بحران یمن و جنگ علیه یمن به‌صراحت طرح سیاسی ۴ ماده‌ای را ارائه داده و همواره از تحقق و پیگیری آن طرح حمایت کرده است. حتماً برای ما ملاحظه و مشاهده بیش از شش سال جنگ و خونریزی در یمن قابل تحمل نیست.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: ما گسترش دامنه جنگ را نگران کننده می‌دانیم و از عربستان سعودی و امارات متحده عربی می خواهیم که با روش سیاسی و با رویکردی سازنده برای پایان دادن محاصره انسانی در یمن اقدام کنند. ادامه این وضعیت به نفع منطقه و هیچ یک از کشورهای درگیر در این بحران نیست.

وی همچنین در ادامه گفت‌وگوهای ایران و عربستان، بیان داشت: ما در حوزه سیاست همسایه محور، از تداوم گفت‌وگوها با عربستان سعودی استقبال می‌کنیم و راه را برای عربستان سعودی باز گذاشته‌ایم. هر زمان عربستان تصمیم بگیرد روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران به حالت طبیعی برگرداند، ما از بازگشایی سفارتخانه‌ها و بازگشت روابط به حالت طبیعی و حتی توسعه روابط با عربستان سعودی استقبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: خرسندیم که سه دیپلمات ما از چند روز پیش در جده مستقر شدند و فعالیت‌های خودشان را در سازمان همکاری اسلامی، ازسرگرفتند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره روابط ایران و ترکیه بیان داشت: روابط ما با ترکیه رقابتی ممتاز و مبتنی بر دوستی است. بر اساس توافق به عمل آمده در آینده ای نه چندان دور سفر آقای اردوغان به تهران را خواهیم داشت و روسای جمهور دو کشور تماس‌های تلفنی را با یکدیگر دارند. آخرین تماس آنها روز شنبه هفته جاری انجام شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: طرف امریکایی از طرق مختلف پیام هایی را برای ما ارسال می کند که خواهان سطحی از مذاکرات مستقیم با جمهوری اسلامی ایران است.

امیرعبداللهیان با رد برخی گفت‌وگوها مبنی بر مذاکره مستقیم ایران با امریکا، گفت: اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که لازمه رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا، این باشد که گفت و گو با امریکایی ها داشته باشیم، آن را نادیده نخواهیم گرفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا