برهم صالح: در مسیر عراق مستقل و مقتدر و امن گام برخواهم داشت

رئیس جمهوری عراق، با اشاره به چالش های سخت پیش روی کشور خواستار انتخاب رئیس جمهور جدید با تصمیم مستقل و ملی شد.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق، با اشاره به چالش های سخت پیش روی کشور از جمله در عرصه حکمرانی و تعدیل قانون اساسی و مبارزه با فساد، خواستار انتخاب رئیس جمهور جدید با تصمیم مستقل و ملی شد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، در پیامی ویدئویی تأکید کرد که در لحظه‌ای مهم در تاریخ میهن که سرشار از امید و آمال و چالش‌هاست در مقام نامزد ریاست جمهوری با ملت عراق سخن می‌گوید.

رئیس جمهوری عراق تأکید کرد که اطمینان دارد که در سال‌های مسئولیت خود رئیس جمهوری برای همه طیف‌های ملت عراق خدمت کرده و منافع عراق را در نظر گرفته است و برای کشوری کوشیده که اقتدار خود را از ملت خویش گرفته و در پی بازیابی جایگاه خویش در منطقه و جهان است.

او خطاب به نمایندگان مجلس گفت که آنان منتخب ملت پس از یک خیزش عمومی گسترده هستند که برآمده از نیاز به تشکیل دولتی بود که مبتنی بر اراده ملت عراق به دور از سرسپردگی و دخالت باشد و این خواسته همه ملت است.

برهم صالح تأکید کرده که شرایط سختی که ملت پشت سر گذاشته مسئولیت تاریخی بر عهده ما می‌اندازد و بر مجلس لازم می‌کند که آزادانه تصمیم بگیرد و نماینده واقعی اراده و آمال ملت باشد.

او افزود که در حالی که نیروهای امنیتی عراق از ارتش و الحشد الشعبی و پیشمرگه به جنگ با تروریسم ادامه می‌دهند، کشور با چالشی مواجه است که جای چانه زنی ندارد و آن حل و فصل نقطه اختلال در اداره کشور و برقراری قرارداد سیاسی و اجتماعی تازه‌ای که تثبیت‌کننده حکمرانی شایسته‌ای باشد که مدافع حقوق ملت عراق و انحصار سلاح به دست ملت باشد.

وی افزود که مرحله آینده باید مرحله تعدیلات قانون اساسی باشد که تجربه نشان داده عامل بحران‌های پیاپی بوده‌اند و در این راستا کمیته‌ای از کارشناسان حقوقی تشکیل شده که این تعدیلات را بررسی کند و برای تقویت و تصویب آن تلاش می‌کند.

برهم صالح گفت که کشور با آفت فساد مواجه است که لازم می‌آورد که با قاطعیت در برابر آن بایستیم چون کارزاری ملی است که کشور بدون پیروزی در آن به اصلاحات دست نخواهد یافت و در این راستا ریاست جمهوری لایحه استرداد اموال فساد با سازوکارهای مشخص برای بازپس‌گیری این اموال را به مجلس تحویل داد.

او افزود که همزمان ضرورت تحول در اقتصاد رانتی و حمایت از منابع طبیعی و زیست‌محیطی اهمیت دارد که پروژه نوسازی سرزمین عراق را پیشنهاد کرده است.

او خطاب به نمایندگان مجلس گفت که رئیس جمهوری باید نماد یکپارچگی کشور و مدافع قانون اساسی و رئیس همه ملت عراق باشد و از کسی دستور نگیرد و همیشه «با حمایت میهن‌پرستان مصرانه در مسیر مسئولیت‌ها گام برداشتم و نگذاشتم که این مقام کوچک شمرده شود و کشور را از وارد شدن به چرخه‌های خشونت در شرایط بسیار دشوار بازداشتم چون وقت آن رسیده که ملت عراق در صلح و زیر سایه حکومتی زندگی کنند که مبتنی بر تصمیم ملی مستقل عمل کند».

برهم صالح گفت که به عنوان یک فرزند عراق در پی دستیابی مجدد به مقام ریاست جمهوری است که پیش از این نیز با تصمیم ملی و مستقل به آن رسیده است و اطمینان دارم که عراق قانون‌محور مسیر درست کشور است و همه مسائلمان را  باید در سایه عراق حل کنیم.

وی افزود در پشت سر گذاشتن بسیاری از چالش‌ها و تبدیل عراق از میدان نزاع به میدان التقای نیروهای منطقه موفق عمل کردیم و به این تلاش ادامه می‌دهیم.

او گفت که امین ملت عراق در مسیر تشکیل دولت مقتدر و امن خواهد بود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا