الاعرجی: پشت حمله به سفارتخانه‌ها پول است نه عقیده/ نتیجه مذاکرات عربستان و ایران افتتاح سفارت‌هاست

مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که سرنخ های مهمی برای یافتن طرف هایی داریم که در قبال پول و نه عقیده پشت هدف قرار دادن سفارتخانه ها و اماکن نظامی و حمله به فرودگاه بغداد قرار دارند.

میدل ایست نیوز: «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق اعلام کرد که این کشور در عملیات آمریکا برای به قتل رساندن «عبدالله قرداش» سرکرده گروه تروریستی داعش در استان ادلب سوریه که چهارشنبه گذشته انجام شد، مشارکت داشت.

وی افزود: کشتن سرکرده داعش بر اساس یک عملیات بزرگ انجام شد و عراق به شرکت در آن افتخار می‌کند.

الاعرجی هم چنین به اردوگاه الهول در 13 کیلومتری مرز عراق و سوریه هم اشاره کرد و گفت که 70 هزار نفر از جمله 20 هزار عراقی در این اردوگاه ساکن هستند و نخست‌وزیر شخصا بر روند تامین امنیت مرز با سوریه نظارت می‌کند.

وی افزود که 450 خانواده عراقی از اردوگاه الهول وارد عراق شده و تحت یک فرآیند توانبخشی روانی قرار گرفته اند و هم اکنون 40 هزار نوجوان زیر 18 سال با تفکر افراط گرایانه و تروریستی در این اردوگاه به سر می برند.

مشاور امنیت ملی عراق به ماجرای فرار تروریست های داعش از زندان الحسکه سوریه هم اشاره کرد و گفت که این زندان شامل خطرناک‌ترین تروریست‌های داعش است و حضور تروریست های داعشی در اردوگاه الهول و زندان الحسکه مایه نگرانی عراق است.

الاعرجی با بیان اینکه عراق تا پایان سال گذشته هزار و 839 تروریست داعشی عراقی را از نیروهای دموکراتیک سوریه تحویل گرفته است، تاکید کرد که این نیروها (قسد) صلاحیت کنترل زندان های خود را ندارند.

وی افزود که لبنان به عراق اطلاع داده است که در شهر طرابلس گروهی داعش وجود دارد که خود را به عراق رسانده اند و قرار است وزیر کشور لبنان برای گفتگو در این باره به بغداد سفر کند.

الاعرجی با تاکید بر اینکه عراق همچنان در برخی مناطق به حمایت هوایی ائتلاف بین المللی نیاز دارد، تاکید کرد که نیروهای خارجی از عراق خارج شده اند اما ما همچنان به جامعه جهانی نیاز داریم.

مشاور امنیت ملی عراق همچنین یادآور شد که حمله به سفارتخانه ها و نمایندگی های دیپلماتیک قابل قبول نیست و گروه های عراقی‌ای هستند که حمله به پادگان ها و نمایندگی های خارجی را رد کرده اند.

الاعرجی افزود که جناح های مسلح به آتش بس و توافقنامه ها احترام می گذارند و ما سرنخ های مهمی برای یافتن طرف هایی داریم که در قبال پول و نه عقیده پشت هدف قرار دادن سفارتخانه ها و اماکن نظامی و حمله به فرودگاه بغداد قرار دارند.

وی درباره مذاکرات ایران و عربستان در بغداد نیز گفت که پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد بسیار حائز اهمیت خواهد بود و نتایج مذاکرات به افتتاح سفارتخانه های دو کشور منجر خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا