عراق آماده مرحله اجرای 4 پروژه بزرگ نفتی و گازی توتال می شود

وزارت نفت عراق خبر داد که قراردادهای 4گانه عراق با شرکت فرانسوی توتال در سه ماهه نخست امسال وارد فاز اجرایی خواهد شد.

میدل ایست نیوز: پایگاه امریکایی «اویل پرایس» به نقل از گزارش‌های وزارت نفت عراق خبر داد که قراردادهای 4گانه عراق با شرکت فرانسوی توتال در سه ماهه نخست امسال وارد فاز اجرایی خواهد شد.

بر اساس این گزارش، اولین پروژه‌ای که توتال قرار است در عراق اجرا کند پروژه‌ای حیاتی برای هدف عراق در رسیدن به تولید 7 میلیون بشکه نفت در روز و حتی 9 و بلکه 12 میلیون بشکه در روز است و به پروژه کشیدن خط لوله برای انتقال آب از دریا به چاه‌های نفت برای پمپاژ آن در چاه‌ها جهت تسهیل روند استخراج نفت است. این پروژه 3 میلیارد دلار هزینه دارد.

بر اساس برآوردهای اداره انرژی امریکا عراق 154 میلیارد بشکه ذخایر نفتی شناسایی‌شده دارد که معادل 17 درصد ذخایر نفتی خاورمیانه و 8 درصد ذخایر نفتی جهان است و عراق را در رتبه پنجم جهانی قرار داده است. این در حالی است که وزارت نفت عراق ذخایر نفتی اکتشاف‌نشده در این کشور را بیش از 215 میلیارد بشکه دانسته است.

با وجود این، میدان‌های نفتی رمیله و کرکوک که 80 درصد تولید نفت عراق از آنهاست برای استخراج نیاز به پمپاژ آب دارد.

پروژه دوم پروژه بسیار مهم و فوری بهره‌برداری از گاز استخراج‌شده با نفت است که در 5 میدان نفتی عراق آتش زده می‌شود. قرار است شرکت توتال در فاز اول این پروژه 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند و قرار است در فاز اول استخراج گاز به 300 میلیون فوت مکعب در روز برسد و این مقدار در فاز دوم دو برابر شود.

سال گذشته میلادی، «احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق، اعلام کرد که بهره‌برداری کامل از این گاز  عراق را از واردات گاز از ایران بی نیاز کند.

جدا از این، اجرای چنین پروژه‌ای به عراق کمک می‌کند که هزینه‌های سوخت خود را کاهش دهد. بر اساس آمارهای رسمی، عراق بابت هر مترمکعب گاز وارداتی از ایران 8 دلار پرداخت می‌کند اما هزینه استخراج داخلی آن 1.5 دلار خواهد بود، ضمن اینکه عراق ممکن است بتواند این گاز را صادر هم بکند.

علاوه بر این، عراق از سال 2017 به توافق‌نامه جهانی توقف به آتش زدن سوخت (Zero Routine Flaring) زیر نظر بانک جهانی و سازمان ملل پیوسته که به موجب آن باید آتش زدن سوخت را تا سال 2030 متوقف کند. در حال حاضر عراق بعد از روسیه در رتبه دوم آتش زدن سوخت جای دارد.

شرکت توتال سابقه طولانی فعالیت در عراق را دارد و 22.5 درصد سهام میدان نفتی حلفایه در استان میسان و 18 درصد میدان سرسنگ در اقلیم کردستان عراق را دارد. در این راستا، سومین پروژه توتال افزایش تولید نفت از میدان نفتی ارطاوی است که قرار است تولید آن از 85 هزار بشکه به 210 هزار بشکه در روز برسد.

بهره برداری از گاز به جای آتش زدن آن همچنین به عراق امکان می‌دهد که پروژه 35 ساله پتروشیمی نبراس را که مدت‌ها پیش با شرکت هلندی شل امضا کرده احیا کند و در مدت 5 سال درآمد سالانه 100 میلیارد دلاری برای عراق تأمین کند.

چهارمین پروژه توتال به راه‌اندازی نیروگاه برق با ظرفین هزار مگاوات است.

پیش از این وزیر نفت عراق گفته بود که این قرارداد باعث رسیدگی و رفع همه مشکلات در صنایع نفتی عراق می‌شود و افزود که در پایان سال 2024 آتش زدن گاز استخراج شده با نفت در میدان‌های نفتی جنوبی تا 90 درصد کاهش خواهد یافت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
المدی
منبع
OilPrice

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا