مهم ترین نامزدهای سرکردگی داعش چه کسانی اند؟

گروه تروریستی داعش در تازه‌ترین شماره نشریه الکترونیکی خود به عملیات امریکا که به کشتن «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» انجامید هیچ اشاره نکرد.

میدل ایست نیوز: بر خلاف انتظار، گروه تروریستی داعش در تازه‌ترین شماره نشریه الکترونیکی خود به عملیات امریکا که به کشتن «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» انجامید هیچ اشاره نکرد.

به گزارش «العربی الجدید» دولت عراق و ائتلاف بین‌المللی جنگ با داعش امیدوارند که این عملیات موجب تضعیف این گروه تروریستی و کاهش فعالیت‌های آن در عراق و سوریه شود.

رسانه های نزدیک به داعش بامداد جمعه شماره تازه نشریه «النبأ» را که تریبون داعش است و از 5 سال پیش هر هفته منتشر می‌شود انتشار دادند که در آن به کشته شدن سرکرده داعش یا عملیات در روستای اطمه در سوری هیچ اشاره‌ای نشده است.

یک مقام امنیتی در ستاد عملیات عراق تأکید کرد که حلقه‌های امنیتی و اطلاعاتی در بغداد با جدیت در حال بررسی مهم‌ترین تروریست‌هایی هستند که نامزد جانشینی «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» است.

او پیش‌بینی کرد که سرکرده جدید داعش یک شخصیت عراقی ساکن خارج از عراق باشد و افزود که داعش از آشوب و تعارض منافع میان گروه‌های تأثیرگذار در شمال و شرق سوریه و نیز فساد داخل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) بهره‌ برداری می‌کند و برای همین نیروهای امنیتی عراق در حالت آماه‌باش کامل دربرابر هر گونه حملات داعش هستند.

به گفته این مقام امنیتی عراقی، داعش مانند دیگر گروه‌های تروریستی بعد از «بیعت» با سرکرده تازه خود، کشته شدن سرکرده سابق را علام می‌کند.

او همچنین گفت که ائتلاف بین‌المللی هیچ اطلاعات تازه‌ای درباره عملیات اطمه و اطلاعاتی احتمالی به دست آمده از نقطه عملیات در اختیار عراقی‌ها نگذاشته است.

«رائد الحامد» کارشناس امنیتی عراقی تأکید کرد که انتخاب جانشین «ابوبکر البغدادی» در سال 2009 فقط 4 روز بعد از کشته شدن «ابوبکر البغدادی» انجام شد اما با گذشت بیش از یک هفته از عملیات اطمه، داعش در این باره سکوت اختیار کرده است.

او علت احتمالی این تأخیر را تلاش داعش برای نادیده گرفتن اعلام مرگ «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» با هدف بیعت با فرد تازه‌ای با همین لقب دانست و افزود که هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد ابوابراهیم الهاشمی همان «عبدالله قرداش»، مقتول در عملیات اطمه سوریه، باشد.

وی تأکید کرد که هیچ‌گاه فیلم با صوتی از این سرکرده داعش منتشر نشد و افزود که احتمالا داعش سرکرده تازه‌ای را دست‌وپا خواهد کرد و همین لقب «ابوابراهیم الهاشمی القرشی» را به وی خواهد داد.

او پیش‌بینی کرد که سرکرده تازه داعش هم عراقی باشد به خصوص که اکثر سران بلندپایه داعش عراقی هستند.

الحامد افرادی مانند «ابوحمزه القریشی»، سخنگوی کنونی داعش که هویتش دانسته نیست و «نافع حمد شیاع» و «جمعه عواد البدری» (برادر ابوبکر البغدادی) را که گفته می‌شود رئیس شورای داعش است و نیز «جبار سلمان» معروف به «ابویاسر العیساوی» را نامزدهای اصلی سرکردگی جدید داعش دانست.

گفتنی است که بغداد در ماه ژانویه گذشته از کشته شدن این فرد اخیر، ابویاسر العیساوی خبر داده بود اما الحامد این اطلاعات را دقیق نمی‌داند.

جدا از اینها، او محتمل‌ترین گزینه سرکردگی داعش را «بشار خطاب الصمیدعی» معروف به «حجی زید الصمیدعی» دانست که مسئول بخش قضاء و رئیس شورای شرعی داعش است.

او یکی از عوامل مؤثر بر تأخیر در اعلام خلیفه جدید داعش را دشواری ارتباط و اتصال میان سران تروریست‌های داعش دانست به خصوص که این تروریست‌ها از هرگونه ارسال پیام الکترونیک خودداری می‌کنند و برای تبادل پیام از نامه دستی یا پیغام شفاهی استفاده می‌کنند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا