تأثیر حمله روسیه به اوکراین بر واردات گندم عراق و لبنان

حمله روسیه به اوکراین موجب نگرانی برخی کشورهای عربی که واردکننده گندم از روسیه یا اوکراین هستند شده است.

میدل ایست نیوز: حمله روسیه به اوکراین نگرانی برخی کشورهای عربی که واردکننده گندم از روسیه یا اوکراین هستند را موجب شده است.

به گزارش «الجزیره» روز گذشته، «امین سلام»، وزیر اقتصاد لبنان، خبر داد که ذخایر گندم این کشور فقط به اندازه مصرف یک ماه گندم دارد و افزود که لبنان در پی امضای قرارداد برای خرید گندم است.

او گفت که لبنان 60 درصد گندم مورد نیاز خود را از اوکراین وارد می‌کند و هم‌اکنون در حال مذاکره با کشورهای دیگر از جمله امریکا و هند و فرانسه در این باره است.

انفجار بندر بیروت در سال 2020 باعث شد که لبنان بزرگ‌ترین سوله گندم خود را از دست بدهد و به خرید محموله‌های کوچک گندم در حد مصرف دو ماهه مجبور شود.

او گفت که هیئت دولت لبنان با خرید 50 هزار تُن گندم موافقت کرده که این برای مصرف دو ماه کفایت می‌کند و افزود که دولت به صورت فوری و پیش از افزایش چشمگیر قیمت گندم به علت حمله روسیه به اوکراین دست به کار خرید این محموله خواهد شد.

همزمان «جریس برباری»، مدیر کل اداره دانه‌های خوراکی در وزارت اقتصاد و بازرگانی لبنان، تأکید کرد که دو محموله گندم از اوکراین در مسیر لبنان بود که به علت جنگ متوقف شد.

در عراق، «محمد حنون»، مدیر کل شرکت بازرگانی مواد غذایی در وزارت بازرگانی عراق، تأکید کرد که عراق در 4 سال گذشته هیچ گندمی وارد نکرده بود و در تولید گندم و جو به خودکفایی رسیده بود اما امسال به علت کم‌آبی ناچار به واردات گندم خواهد بود.

او گفت که تولید گندم عراق در سال گذشته به 5 میلیون و 300 هزار تُن رسید که مصرف داخلی را تأمین می‌کرد و مقداری هم مازاد داشت اما تولید گندم امسال 3 میلیون و 300 هزار تُن برآورد می‌شود که به معنای ضرورت واردات حدود 2 میلیون تُن گندم است.

حنون افزود که ذخایر گندم عراق مانع از بحرانی شدن وضع می‌شود و از سوی دیگر این کشور قراردادی با استرالیا برای خرید گندم امضا کرده است.

او گفت که حمله روسیه به اوکراین تأثیری بر تأمین گندم عراق نخواهد داشت چون عراق مشتری گندم هیچ یک از این دو کشور نیست اما بی تردید افزایش قیمت گندم مسئله دیگری است که پیامدهای خودش را خواهد داشت.

اوکراین و روسیه 40 درصد گندم جهان را تأمین می‌کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا