اجتماعی

کشف زیارتگاهی 9 هزار ساله در صحرای اردن

باستان شناسان اردنی و فرانسوی زیارتگاهی با قدمت حدود 9 هزار سال را در صحرای شرقی اردن کشف کردند.

میدل ایست نیوز: گروهی متشکل از باستان‌شناسان اردنی و فرانسوی اعلام کردند زیارتگاهی با قدمت حدود 9 هزار ساله را در یک مکان دور افتاده دوران نوسنگی در صحرای شرقی اردن پیدا کرده‌اند. تصور می‌شود این سازه قدیمی‌ترین بنای بزرگ ساخته و شناخته شده از سوی انسان در سراسر جهان باشد.

این مجموعه آیینی در یک اردوگاه دوران نوسنگی در نزدیکی سازه‌های بزرگ معروف به «بادباک‌های صحرایی» یا تله‌های جمعی که گمان می‌رود برای شکار غزال‌های وحشی استفاده می‌شد، پیدا شده است. این سازه‌ها از بالا شبیه بادبادک است اما در زمین به شکل دیوار سنگی کوتاه ساخته شده‌اند که شکلی شبیه قیف ایجاد می‌کند و بخش انتهایی آن به یک گودال ختم می‌شود. این سازه‌ها در سراسر بیابان‌های خاورمیانه پراکنده هستند.

وائل ابوعزیزه، باستان‌شناس اردنی که یکی از مدیران این پروژه است گفت: «این مکان منحصر به فرد است. نخست به خاطر وضعیت حفاظتی آن است خاص به شمار می‌رود. این مکان 9 هزار سال قدمت دارد و همه چیز تقریبا دست نخورده باقی مانده است.»

در داخل زیارتگاه دو سنگ ایستاده حکاکی شده با پیکره‌های انسان‌نما، یکی همراه با نمایشی از «بادبادک صحرایی» و همچنین محراب، آتشدان، صدف‌های دریایی و مدل مینیاتوری تله غزال وجود دارد.

محققان در بیانیه‌ای گفتند که این زیارتگاه «نور کاملا جدیدی بر نمادگرایی، بیان هنری و همچنین فرهنگ معنوی این جمعیت‌های ناشناخته نوسنگی می‌اندازد.»

در این بیانیه آمده است که نزدیکی محل زیارتگاه به تله‌ها نشان می‌دهد که ساکنان محل شکارچیان حرفه‌ای بوده‌اند و این تله‌ها «مرکز زندگی فرهنگی، اقتصادی و حتی نمادین آن‌ها در این منطقه حاشیه‌ای» بوده است.

این گروه تحقیقاتی معتقد است که کشف آن‌ها «قدیمی‌ترین سازه ساخته شده از سوی انسان در مقیاس بزرگ است که تا به امروز شناخته شده است.»

محققان همچنین در این مکان خانه‌های دایره‌ای شکل و تعداد زیادی استخوان غزال پیدا کرده‌اند.

این تیم متشکل از باستان‌شناسانی از دانشگاه حسین بن طلال اردن و موسسه فرانسویه خاور نزدیک است. این محل در آخرین فصل حفاری در سال 2021 کاوش شده است.

منبع
یورو نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا