چشم انداز تقویت همکاری میان مصر و کویت پس از سفر اخیر عبدالفتاح السیسی

سفر عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر به کویت در 22 فوریه اهمیت ویژه ای دارد به دلیل آنکه با تحولات منطقه ای و بین المللی و چالش های جهانی همزمان شده بود.

میدل ایست نیوز: روابط مصر و کویت اخیرا شاهد تحرکات و شتاب بیشتری با توجه به اهتمام دو طرف به بهبود همکاری های دوجانبه در زمینه های مختلف همکاری مشترک بوده است.

دو کشور به دنبال تقویت روابط و همکاری تاریخی و مستحکم و رو به رشد در همه زمینه ها هستند.

سفر عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر به کویت در 22 فوریه اهمیت ویژه ای دارد به دلیل آنکه با تحولات منطقه ای و بین المللی و چالش های جهانی همزمان شده بود. در این سفر بر اهمیت اقدام مشترک کشورهای عربی برای مقابله با این چالش ها و مقابله با تهدیدهایی که متوجه آینده منطقه است، تاکید شد.

نتایج پربار

اسامه شلتوت، سفیر مصر در کویت تاکید کرد که سفر السیسی به کویت موفقیت آمیز بوده و نتایج مثمر ثمری داشته است. وی اشاره کرد که دیدار سران دو کشور موجب تقویت روابط مشترک می شود و تاکیدی بر دیدگاه های مشترک دو طرف در مسائل مطرح شده چه در سطح دو کشور یا منطقه ای و بین المللی است.

سفیر مصر در کویت در مصاحبه ای با روزنامه کویتی القبس به تاریخ 23 فوریه، تصریح کرد که سفر رئیس جمهور مصر به کویت در چارچوب اهتمام مصر به تحکیم بیشتر روابط برادرانه بین طرفین انجام شده و با توجه به همزمانی با جشن روز ملی کویت و 61 امین سالروز آغاز روابط دیپلماتیک بین دو کشور از اهمیت برخوردار بوده است.

وی همچنین بر اهتمام دو کشور به روابط فیمابین و تداوم چارچوب همکاری و برگزاری 13 امین دوره از کمیته مشترک به ریاست وزرای خارجه دو کشور در قاهره پیش از آغاز ماه رمضان تحت عنوان سرمایه گذاری و تجارت بین دو کشور تاکید و اشاره کرد که کویت در نشست آب و هوایی که نوامبر 2022 به میزبانی قاهره برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

شلتوت بیان کرد که حجم کل سرمایه گذاری های کویت در مصر به 15 میلیارد دلار می رسد و در زمینه های مختلف از جمله بورس، املاک و مستغلات، بانک، صنایع غذایی، نفت، کود، گردشگری و مناطق لجستیکی صورت گرفته است. به گفته وی کویت سومین کشور بزرگ عربی از لحاظ حجم سرمایه گذاری در مصر است.

وی اظهار داشت که نشستی با موضوع سرمایه گذاری در ماه مه در قاهره توسط شورای تجاری مصر و کویت و با مشارکت اتاق های تجاری دو کشور برای تقویت همکاری در زمینه سرمایه گذاری و تجاری برگزار خواهد شد.

مبادله تجاری

گزارش مرکز آمار مصر حاکی از آن است که صادرات مصر به کویت در 11 ماه نخست سال 2021 به 274 میلیون دلار رسیده و این در حالیست که ارزش صادرات مصر به کویت در مدت مشابه سال 2020، 229 میلیون دلار بوده است.

این گزارش مهم ترین کالاهای صادر شده از مصر به کویت را سوخت، روغن های معدنی و محصولات تقطیر آن به ارزش 56.4 میلیون دلار و تجهیزات و دستگاه های الکتریکی به ارزش 45.3 میلیون دلار عنوان کرد.

مصر 24.8 میلیون دلار میوه، 17.7 میلیون دلار سبزیجات و گیاه و 12.6 میلیون دلار بذر سبزیجات نیز صادر کرده است.

حجم سرمایه گذاری های کویت در مصر در سال مالی 2020-2021 نیز 353.5 میلیون دلار بوده است.

ارزش حواله مصری های شاغل در کویت در سال مالی 2019-2020، 4.2 میلیارد دلار و ارزش حوله کویتی های شاغل در مصر 9.2 میلیون دلار بوده است.

همکاری نظامی

کمیته نظامی مشترک بین دو کشور از طریق نشست های دوره ای و هماهنگی مستمر به دنبال تقویت همکاری نظامی بین مصر و کویت است.

سایت ریاست جمهوری مصر اشاره کرده است که طی دوره کنونی، روابط نظامی بین دو کشور در زمینه تمرین و آموزش شکوفا شده و آموزشگاه ها و مراکز نظامی مصر میزبان دانشجویان کویتی و آموزشگاه ها و مراکز نظامی کویت میزبان دانشجویان مصری بوده است که هدف از آن تبادل تجارب و دیدگاه ها در زمینه نظامی است.

نیروهای دریایی دو کشور نیز تمرین های آموزشی مختلفی در زمینه حفاظت از کشتی دارای بار مهم، اجرای آزمایش های سیگنالی، مانورهای دریانوردی، انهدام اهداف متخاصم، اجرای بازدید و جست وجو و نجات و تمرین امداد و سوخت رسانی در دریا و تمرین تیراندازی انجام داده اند.

سفر برادرانه، پروتکلی و مشورتی

میثاق خیر الله جلود، کارشناس امور کشورهای عضو شورای همکاری در رابطه با سفر عبدالفتاح السیسی، به کویت گفت که سفر او همزمان با جشن سالروز ملی کویت بوده و با سفر عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزائر نیز همزمان شده است.

وی در گفت وگویی با پایگاه خبری الخلیج آنلاین افزود که به نظر می رسد سفر السیسی به کویت، سفری برادرانه، پروتکلی و مشورتی بوده چرا که هیچ توافقنامه ای امضا نشده است.

این کارشناس امور کشورهای عضو شورای همکاری تاکید کرد که روابط بین دو کشور، روابط متمایز در سطوح سیاسی، امنیتی و اقتصادی به ویژه در دهه اخیر محسوب می شود چرا که دو کشور سیاست مشاهبی در قبال مسائل منطقه ای در پیش گرفتند.

به گفته وی در این سفر پرونده های متعددی از جمله مهم ترین آن امنیت منطقه علاوه بر روابط اقتصادی بین دو کشور و همچنین مسائل منطقه ای و عربی به ویژه یمن، لیبی و سوریه علاوه بر آشتی کشورهای عربی و حل مشکلات بین برخی از کشورهای عربی بررسی شد.

وی اشاره کرد که کویت شریک تجاری مهمی برای مصر در زمینه اقتصادی است علاوه بر اینکه حجم سرمایه گذاری های کویت در مصر به پیشرفت اقتصاد مصر کمک می کند.

به نظر میثاق خیر الله جلود، در سایه شرایط کنونی منطقه و جهان، دیپلماسی مصر در خاورمیانه در سطح گسترده ای امکان فعال شدن را دارد؛ از آن جهت که نقش مصر در سطح کشورهای عربی از سال 2013 با ضعف رو به رو شده و نقش دیپلماتیک آن با ثقل ژئوپلتیکش تناسب ندارد.

وی در پایان تاکید کرد که مصر به احیای نقش خود در منطقه به ویژه از طریق هماهنگی با کشورهای عضو شورای همکاری از طریق کویت و عربستان نیاز دارد که اگر این رویداد رخ دهد، مصر می تواند نقش اساسی در منطقه خاورمیانه ایفا کند.

همچنین بخوانید

ایران؛ اهرم فشار مصر بر ترکیه، امارات و اسرائیل

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا