کشورهای عربی چه اقدامی برای شهروندان خود در اوکراین انجام داده‌اند؟

بسیاری از کشورهای عربی هزمان با حمله نظامی روسیه به اوکراین در تلاش هستند تا شهروندان خود را از اوکراین خارج کنند؛ در این میان چند کشور عربی تاکنون گزارشی از وضعیت شهروندان خود در اوکراین ارائه نکرده‌اند.

میدل ایست نیوز: هزمان با حمله نظامی روسیه به اوکراین بسیاری از کشورهای جهان در حال تکاپو برای خارج کردن شهروندان خود از اوکراین هستند؛ در این میان 11 کشور عربی تلاش‌های خود را برای خارج کردن شهروندانشان از اوکراین آغاز کرده‌اند. از سویی 8 کشور عربی تاکنون گزارشی درباره آخرین وضعیت شهروندان خود در اوکراین ارائه نکرده‌اند و 3 کشور عربی هم اعلام کرده‌اند که وضعیت شهروندانشان را در اوکراین دنبال می‌کنند.

کدام کشورهای عربی در حال خارج کردن شهروندان خود هستند؟

مصر: سفارت این کشور در کی‌یف اعلام کرده که در هماهنگی با وزارت امور خارجه اوکراین و سفارتخانه‌های مصر در کشورهای همسایه اوکراین شامل لهستان، مجارستان، اسلواکی و رومانی، دستورالعمل‌های لازم به نیروهای مرزبانی اوکراین برای خارج شدن شهروندان مصری از این کشور داده شده است.

وزیر مهاجرت مصر هم اعلام کرده که حدود 6 هزار مصری از جمله 4 هزار دانشجو در اوکراین به سر می برند و تاکنون 800 نفر از آنان اوکراین را ترک کرده‌اند.

اردن: وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که کنسولگری‌ها و کارمندان سفارت این کشور اقدامات لازم را برای تسهیل خروج شهروندان اردنی از اوکراین مهیا کرده‌اند و حدود 60 شهروند این کشور توانسته‌اند از مرزهای لهستان، رومانی، مجارستان، اسلواکی و مولداوی عبور کنند.

الجزائر: سفارت الجزائر در لهستان هم اعلام کرد که در همکاری و هماهنگی با مقامات لهستانی قرار شده است تا شهروندان الجزائری حاضر در اوکراین از طریق مرز لهستان خارج شوند.

تونس: رئیس جمهوری این کشور در اولین روز حمله روسیه به اوکراین اعلام کرد که شهروندان تونسی در اوکراین از طریق مرهای زمینی لهستان خارج خواهند شد.

لیبی: سفارت لیبی در کی‌یف اعلام کرد که کمیته‌ای برای خارج کردن شهروندان این کشور از اوکراین تشکیل شده و اماکنی برای جمع شدن لیبیایی‌ها و سپس خارج کردن آنان مشخص شده است.

مرز لهستان

 

سودان: سفارت سودان هم اعلام کرد که دو گذرگاه در مرزهای لهستان و رومانی برای خارج کردن شهروندان این کشور مشخص شده و مقامات لهستانی با ورود سودانی‌ها به این کشور موافقت کرده‌اند.

مغرب: سفارت مغرب در کی‌یف نیز اعلام کرد که هیئت‌های دیلماتیک این کشور در گذرگاه‌های مرزی اوکراین حضور دارند و برای خارج کردن شهورندان این کشور از جمله دانشجویان مشغول فعالیت هستند.

عربستان: سفارتخانه این کشور هم از ادامه روند خارج کردن شهروندان سعودی از اوکراین خبر داده است.

عراق: وزارت امور خارجه عراق هم با اعلام اینکه 5 هزار و 537 شهروند عراقی در اوکراین حضور دارند از تلاش برای خارج کردن این افراد خبر داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق هم اعلام کرد که این کشور در حال هماهنگی با لهستان برای کمک‌رسانی به شهروندان عراقی حاضر در اوکراین است.

فلسطین: وزارت امور خارجه فلسطین هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که سفارت فلسطین در کی‌یف در حال پیگیری خارج کردن فلسطینیان از مرز لهستان است.

یمن: سفارت دولت یمن (مورد حمایت عربستان) در لهستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لهستان با عبور شهروندان یمنی از مرزهای این کشور موافقت کرده اما این افراد باید در مراکز اسکان مرزی بمانند.

8 کشور عربی گزارشی از وضعیت شهروندان خود در اوکراین ارائه نکرده‌اند

از سویی 8 کشور عربی شامل قطر، امارات، بحرین، عمان، سوریه، کویت، جیبوتی و کومور تاکنون گزارشی از وضعیت شهروندان خود در اوکراین ارائه نکرده‌اند.

البته کشورهای قطر، بحرین، کویت و امارات پیش از آغاز حمله نظامی روسیه در اطلاعیه‌هایی از شهروندان خود خواسته بودند تا خاک اوکراین را ترک کنند و از کسانی که قصد سفر به این کشور را داشتند خواستند تا سفرشان را به زمانی دیگر موکول کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا