احمد داود اوغلو: اردوغان دیگر شایسته ریاست جمهوری ترکیه نیست

نخست وزیر سابق ترکیه «رجب طیب اردوغان» را فاقد شایستگی برای ریاست جمهوری ترکیه خواند و از تلاش برای بازگشت به نظام پارلمانی در این کشور خبر داد.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر سابق ترکیه «رجب طیب اردوغان» را فاقد شایستگی برای ریاست جمهوری ترکیه خواند و از تلاش برای بازگشت به نظام پارلمانی در این کشور خبر داد.

«احمد داود اوغلو»، نخست‌وزیر سابق ترکیه و از رهبران احزاب مخالف اردوغان، در مصاحبه با شبکه «الشرق» تأکید  کرد که 6 حزب بزرگ مخالف در ترکیه خواستار بازگشت به نظام پارلمانی هستند و افزود که رجب طیب اردوغان دیگر شایستگی مقام ریاست جمهوری ترکیه را ندارد.

وی گفت که نهادهای حکومتی ترکیه در سال‌های اخیر اعتبار خود را از دست داده‌اند و افزود که ائتلاف 6 حزب مخالف با هدف بازسازی نهادهای حکومتی ترکیه و بازگشت نظام پارلمانی است.

داوداغلو افزود که نبود گزینه سیاسی جایگزین باعث حالت بدبینی در میان مردم ترکیه شده اما سران احزاب سیاسی از طیف‌های گوناگون دور هم جمع شده‌اند تا دموکراسی را به کشور بازگردانند چون «اردوغان دیگر شایسته ریاست جمهوری ترکیه نیست».

او تأکید کرد که کشورش پیش از این نقش سازنده‌ای در روابط حساس منطقه داشت و توانست نقش دیپلماتیک مهمی را ایفا کند اما این سیاست در ترکیه تغییر کرد و روش قدرت نرم ضعیف شد و این موجب تضعیف نقش ترکیه در منطقه شد.

داود اوغلو درباره گزارش‌های مربوط به حمایت ترکیه از داعش این‌گونه گزارش‌ها را بی اساس دانست و گفت که داعش فعالیت خود را در سوریه نه علیه حکومت سوریه که علیه «مخالفانی که از حمایت ترکیه برخوردار بودند» آغاز کرد و مدعی شد که فعالیت‌های داعش علیه مخالفان سوریه و سربازان ترکیه‌ای میان سال‌های 2014-2016، با هماهنگی دمشق انجام می‌شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا