اولین واکنش انصارالله به طرح شورای همکاری برای صلح در یمن

رئیس شورای عالی انصارالله تأکید کرد دعوت شورای همکاری که در رسانه‌ها مطرح شده در واقع دعوتی از جانب ریاض است.

میدل ایست نیوز: رئیس شورای عالی انصارالله به گزارش «رویترز» درباره طرح شورای همکاری برای دعوت از طرف‌های درگیر در یمن واکنش نشان داد.

«محمدعلی الحوثی»، رئیس شورای عالی انصارالله، با انتشار توئیتی نوشت که درباره آنچه در رسانه‌ها درباره دعوت شورای همکاری به گفت‌وگو میان طرف‌های یمنی مطرح شده باید گفت که این در واقع دعوتی از جانب ریاض است.

وی ادامه داد: «ریاض خود در جنگ مشارکت دارد و نمی‌تواند نقش وساطت برای صلح را بازی کند».

روز گذشته، دو مقام ارشد در کشورهای عربی که نخواستند نامشان فاش شود، اعلام کردند که تا چند روز آینده دعوت‌نامه‌های رسمی به طرف‌های یمنی از جمله انصارالله برای آغاز مذاکرات درباره ابعاد نظامی و سیاسی و اقتصادی بحران یمن ارسال خواهد شد.

این دو مقام گفته‌اند که این اقدام در چارچوب تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن انجام می‌شود و همه طرف‌های یمنی «مهمان» «نایف الحجرف» دبیر کل شورای همکاری در ریاض خواهند بود و به آنان ضمانت‌های امنیتی داده خواهد شد.

بر اساس این گزارش در صورت موافقت انصارالله برای حضور، این مذاکرات در فاصله میان 29 مارس تا 7 آوریل برگزار خواهد شد.

«رویترز» افزوده که هنوز مشخص نیست که سران انصارالله حاضر به سفر به ریاض خواهند شد یا نه و در صورت عدم موافقتشان، مسقط یا کویت جایگزین ریاض خواهد بود.

این گزارش افزوده که عبدربه منصور هادی، رئیس دولت مورد حمایت عربستان، با این طرح موافقت کرده است.

این در حالی است که با گذشت 8 سال از حمله عربستان به یمن و رقم زدن بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در جهان، ریاض در پی خارج کردن خود از باتلاق یمن برآمده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا