القبس: اظهارات ایران درباره میدان گازی الدره غیرقانونی است

روزنامه کویتی القبس به نقل از منابع مسئول در این کشور نوشت که اظهارات ایران درباره حق این کشور در بخشی از میدان گازی الدره مغایر با قوانین بین المللی است.

میدل ایست نیوز: یک روزنامه کویتی نوشت ادعای ایران درباره حق این کشور در بخشی از میدان گازی الدره، مغایر با قوانین بین المللی است.

به گزارش القبس به نقل از منابع مسئول، توسعه این میدان گازی در بخش جنوبی آن و به دور از مناطق ایران صورت می گیرد.

القبس نوشت براساس قوانین بین المللی و کنوانسیون های سازمان ملل و قانون دریاهای آزاد مبنی بر تعیین تاثیر جزایر در ترسیم مرزهای دریایی، با مشخص کردن تاثیر جزیره فیلکه در ترسیم مرز دریایی، ایران سهمی در میدان گاز الدره ندارد.

این روزنامه کویتی همچنین نوشته که ایران اصرار دارد که تعیین تاثیر از خشکی حساب شود که این مساله مغایر با قوانین بین المللی برای ترسیم مرزهای دریایی است.

منابع مسئول در کویت اشاره کردند که بر اساس توافقنامه امضا شده بین کویت و عربستان، یک مشاور بین المللی برای انجام مطالعات مهندسی لازم برای توسعه این میدان منصوب خواهد شد.

این روزنامه همچنین به نقل از کارشناسان نفتی بیانیه وزارت امور خارجه ایران را «مانور سیاسی برای دستیابی به دستاوردهای مذاکرات هسته ای تهران با غرب» توصیف کرد.

پیش از این سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران توافق اعلام شده جدید میان عربستان و کویت در خصوص میدان مشترک گازی الدره را غیرقانونی دانست.

الدره از مهم ترین میادین استراتژیک است که میزان تولید آن پس از پایان توسعه اش به یک میلیارد فوت مکعب از گاز طبیعی در روز و روزانه 84 هزار بشکه میعانات نفتی خواهد رسید.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا