سومین تلاش ناموفق مجلس عراق برای انتخاب رئیس جمهوری/ المالکی: طرح تازه ای پیشنهاد می کنیم

رئیس ائتلاف دولت قانون با اشاره به قدرت یک‌سوم شکننده حد نصاب تشکیل جلسه پارلمان، از ابتکار عمل تازه ای برای برون رفت از بحران سیاسی در کشور خبر داد.

میدل ایست نیوز: با ناکامی سومین تلاش مجلس عراق برای انتخاب رئیس جمهوری، رئیس ائتلاف دولت قانون با اشاره به قدرت یک‌سوم شکننده حد نصاب تشکیل جلسه پارلمان، از ابتکار عمل تازه ای برای برون رفت از بحران سیاسی در کشور خبر داد.

اندکی پس از آغاز به کار جلسه مجلس عراق بدون حد نصاب لازم برای انتخاب رئیس جمهور جدید، «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون، با انتشار توئیتی تأکید کرد که چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه و متحدان آن از قدرت یک‌سوم شکننده حد نصاب تشکیل جلسه پارلمان اطمینان یافته‌اند.

او گفت که پس از اطمینان از اینکه ائتلاف سه‌جانبه (صدر، بارزانی، الحلبوسی) فاقد طرحی برای حل واقع‌بینانه اختلافات و جلوگیری از فروپاشی روند سیاسی در کشور است، «ابتکار عملی برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی تهیه شده است».

المالکی تأکید کرد که مذاکرات نیروهای متحد چارچوب هماهنگی امروز و فردا برای نهایی کردن این ابتکار عمل انجام خواهد شد و پس از آن، این طرح در اختیار همه نیروها قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که امروز با خودداری حدود 140 نماینده از حضور در جلسه انتخاب رئیس جمهوری، مجلس عراق برای سومین بار از انجام این مسئولیت قانونی خود بازماند.

«هادی العامری» که همزمان با برگزاری جلسه انتخاب رئیس جمهوری عراق در مجلس این کشور، میزبان نمایندگان تحریم‌کننده جلسه بود به خبرنگاران گفت که ابتکار عملی حساب‌شده برای برون‌رفت از بحران سیاسی کشور در حال تنظیم است.

او گفت که ائتلاف فتح آماده همکاری با همه نیروها برای حل بحران در کشور است.

العامری تأکید کرد که وجود اپوزیسیون درون پارلمان برای نظارت بر عملکرد دستگاه اجرایی ضرورت دارد.

وی افزود که تماس‌ها با مقتدی صدر و محمد الحلبوسی و مسعود بارزانی ادامه دارد و تأکید کرد که جلسه امروز مجلس به حد نصاب نخواهد رسید و این یعنی کشور نیازمند مذاکرات نیروهای سیاسی برای خروج از بحران کنونی است.

دقایقی پس از تشکیل جلسه مجلس بدون حد نصاب قانونی برای انتخاب رئیس جمهوری، مقتدی صدر تأکید کرد که حاضر به هیچ‌گونه توافقی (با چارچوب هماهنگی) نیست و آن را پایان کار کشور می‌داند.

او خطاب به نیروهای چارچوب هماهنگی سیاسی شیعه که خواستار تشکیل دولت توافقی هستند، افزود: «آنچه شما بن‌‌بست سیاسی می‌خوانید بر توافق با شما ترجیح می‌دهم و آن را از تقسیم کیک قدرت با شما بهتر می‌دانم».

صدر تأکید کرد که تشکیل دولت توافقی سهمیه‌بندی شده هیچ فایده‌ای ندارد.

او افزود: «چگونه می‌خواهید با دیگر تشکل‌ها توافق کنید در حالی که با همه طیف‌ها و نیروهایی که می‌خواهید به سمت خود جلب کنید چنین برخوردی دارید؟».

مجلس عراق دقایقی پیش، پس از رأی گیری درباره اعضای کمیسیون های مجلس است به کار خود پایان داد بدون آنکه موعدی برای جلسه بعدی انتخاب رئیس جمهور تعیین کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا