هادی العامری: دستکاری در نتایج انتخابات عامل بن‌بست سیاسی در عراق است

رهبر جریان فتح عراق در سخنانی تاکید کرد که دستکاری در نتایج انتخابات باعث بن‌بست سیاسی در این کشور شده است.

میدل ایست نیوز: هادی العامری، رهبر جریان فتح عراق امروز در مراسم یابود شهید فیلی در بغداد تاکید کرد که دستکاری در نتایج انتخابات باعث بن‌بست سیاسی در عراق شده است و برای برون رفت از این روند، توافق، تفاهم و شراکت ضروری است.

وی با بیان اینکه قوانینی ظالمانه وجود دارد که باید تغییر کند و هر کسی هم که به آنها متوسل شود باید پاسخگو باشد، اعلام کرد که ما پیشتر نسبت به دستکاری و تقلب در انتخابات هشدار دادیم ولی هر دوی این اتفاق‌ها رخ داد و ما به تصمیم دادگاه عالی فدرال احترام گذاشتیم.

رهبر جریان فتح با تاکید بر اینکه توافق، تفاهم و شراکت، اصل تشکیل دولت است، خاطرنشان کرد که چارچوب هماهنگی به یک سوم تحریم کنده پارلمان پیوست و این مساله تضمین‌کننده روند سیاسی برای تشکیل یک دولت قوی است.

وی ادامه داد که ما نمی‌توانیم از تشکیل فراکسیون اکثریت که حق بزرگترین جریان شیعی را تضمین‌کند، صرف‌نظر کنیم و بر ضرورت تشکیل فراکسیون اکثریت با حضور چارچوب هماهنگی، جریان صدر و مستقلین اصرار داریم.

العامری همچنین بر سرعت بخشیدن در تشکیل دولت جدید تاکید کرد و افزود که باید با تفاهم و نشستن بر سر میز مشترک گفت‌وگو با حضور همه طرف‌ها دولت را تشکیل داد.

از سویی مقتدی صدر، رهبر جریان صدر روز گذشته با انتشار توئیتی تاکید کرد برای آنکه عراق بدون دولت نماند، وی به یک سومی که با آبستراکسیون، حد نصاب جلسه مجلس را شکستند، از روز اول ماه مبارک رمضان تا روز 9 ماه شوال فرصت می دهد تا با همه جریان‌ها برای تشکیل دولت اکثریت ملی بدون جریان صدر گفت‌وگو کنند.

تاکنون تلاش‌های احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق برای انتخاب رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و تشکیل دولت جدید، نتیجه‌ای در بر نداشته است.

 

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا