رئیسی و صالح در گفت وگوی تلفنی: ایران از ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین المللی عراق حمایت می‌کند

رئیس‌جمهوری ایران در تماس تلفنی با همتای عراقی خود از حمایت کشورش از وحدت، استقلال،‌امنیت و ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین المللی عراق خبر داد.

میدل ایست نیوز: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در پاسخ به تماس برهم صالح، همتای عراقی خود اعلام کرد که ایران از وحدت، استقلال،‌ امنیت و ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی عراق حمایت می‌کند و روند همکاری‌های اقتصادی و زیرساختی باید با سرعت و عمق بیشتر ادامه یابد.

روسای جمهوری ایران و عراق بر ضرورت همکاری های موثر و فعال دو کشور برای استقرار ثبات و امنیت در منطقه و تلاش برای توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری در راستای منافع دو ملت نیز تاکید کردند.

رئیسی همچنین با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی نزول برکات الهی برای ملت عراق و تمامی مسمانان جهان، ‌اظهار داشت: کوچکترین ناامنی در عراق را به زیان همه منطقه می‌دانیم لذا از تحقق منافع مردم عراق و استقرار دولت قوی در این کشور استقبال می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران و عراق صرفا رابطه همسایگی ندارند بلکه دو ملت از رابطه برادرانه و خویشاوندی برخوردار هستند، گفت: گام های خوبی در توسعه و تعمیق روابط دو کشور برداشته شده است و مصمم هستیم سطح روابط و همکاری های دو کشور در همه زمینه‌ها با تمام ظرفیت ارتقاء یابد و توسعه روابط دوجانبه و منطقه ای تهران و بغداد به روابط نزدیک در سطح بین المللی بینجامد.

رئیس جمهوری ایران در ادامه تلاش برای استقرار امنیت و آرامش در منطقه را بدون دخالت بیگانگان مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: گذشت زمان حقانیت بیانات رهبر انقلاب ایران که آمریکا به هیچ عنوان دلسوز ملت های مسلمان منطقه بویژه عراق نیست را ثابت کرده است و امروز بر همگان آشکار شده که بیگانگان صرفا بدنبال منافع و سلطه گری خود هستند.

رئیسی خاطرنشان کرد: هر کشوری در منطقه که نسبت به اهداف سلطه‌گرانه آمریکا و اسرائیل غفلت کند هم منافع ملت خود را پایمال کرده و هم مورد غضب ملت‌های مسلمان قرار خواهد گرفت.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز در تماس تلفنی خود با تبریک حلول ماه رمضان، بر لزوم همکاری مشترک دو کشور برای غلبه بر چالش های منطقه ای تاکید کرد و گفت: استقرار ثبات و امنیت در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است و در این زمینه به نقش فعال ایران امیدوار هستیم.

رئیس جمهوری عراق خاطرنشان کرد: تهران و بغداد در سطح منطقه ای و بین الملی از اشتراک نظر و اهداف فراوانی برخوردار هستند و با تقویت سطح همکاری و هماهنگی ها می‌توانیم گام های مفید و موثری برای تامین منافع ملت های خود و ملت های منطقه برداریم.

برهم صالح افزود: راه حل بحران‌های منطقه صرفاً اراده خود کشورها و راه‌حل درون منطقه‌ای بدون دخالت طرف‌های خارجی است.

رئیس جمهوری عراق با تاکید بر اهمیت توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گفت: ظرفیت های اقتصادی دو کشور می‌تواند در خدمت منافع دو ملت قرار بگیرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا