مشاور نخست وزیر عراق: خسارت مستقیم عراق در جنگ با داعش 29 میلیارد دلار بود

مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق خسارت های مستقیم عراق از جنگ با داعش را 29 میلیارد دلار برآورد کرد.

میدل ایست نیوز: مشاور اقتصادی نخست وزیر عراق خسارت های مستقیم عراق از جنگ با داعش را 29 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت که هیچ یک از وعده های کنفرانس 2018 کویت تحقق پیدا نکرد.

«مظهر محمد صالح»، مشاور نخست‌وزیر عراق در امور اقتصادی، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی عراقی «الفرات» گفت که دستاورد کنفرانس بین‌المللی کویت برای کمک به بازسازی عراق پس از داعش که در سال 2018 برگزار شد «صفر» بوده است.

او گفت که این کنفرانس هیچ دستاورد عملی برای عراق نداشت و فقط نشان‌دهنده هم‌بستگی جامعه بین‌المللی از عراق بود.

در سال 2018 کویت میزبان کنفرانسی بین‌المللی برای بازسازی عراق بود که کشورهای حاضر در آن 30 میلیارد دلار کمک به عراق را به صورت تسهیلات و وام و سرمایه‌گذاری متعهد شدند.

صالح تأکید کرد که خسارت مستقیم عراق از حملات داعش 29 میلیارد دلار بوده است.

وی گفت که 100 میلیارد دلار از بدهی‌های عراق در نشست باشگاه پاریس در سال 2003 بخشوده شد که از جمله آنها 94 درصد بدهی‌های عراق به روسیه بود.

مشاور نخست‌وزیر عراق گفت که در ژوئن 2003 عراق فقط 3 میلیارد دلار پول داشت اما در سال 2013 ذخایر ارزی عراق به 70 میلیارد دلار رسید.

وی افزود که اندکی پیش از حمله امریکا به عراق در سال 2003، قصی پسر صدام حسین 900 میلیون دلار از بانک مرکزی عراق برداشت کرد و افزود که نیمی از بودجه عراق پیش از 2003 به دفتر ریاست جمهوری می‌رفت و مابقی هم عملا میان خانواده حاکم تقسیم می‌شد.

صالح با اشاره به ورشکستگی بانک‌های لبنانی گفت که حجم خسارت عراقی‌ها از این ورشکستگی مشخص نیست اما کسانی که اموالشان را در لبنان سپرده گذاری کردند قید اموال خود را بزنند.

او گفت که در عراق به ازای هر 10 شهروند عراقی یک کارمند دولتی وجود دارد، در حالی که مثلا در آلمان این تعداد یک به 250 است.

مشاور نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که عراق باید سیاست مالی مشخصی را از طریق تنظیم بودجه‌های برنامه‌محور و توسعه‌محور پیش بگیرد و افزود که برگه سپید اصلاحات اقتصادی توسط کارشناسان زبده اقتصادی تنظیم شده و می‌تواند گام مهمی در این مسیر باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا