وال استریت جورنال: «عبدربه منصور هادی» در حصر خانگی به سر می برد

«وال استریت جورنال» به نقل از منابع عربستانی و یمنی خبر داد که «عبدربه منصور هادی» پس از استعفا در حصر خانگی به سر می برد و به تلفن دسترسی ندارد.

میدل ایست نیوز: «وال استریت جورنال» به نقل از منابع عربستانی و یمنی خبر داد که «عبدربه منصور هادی» پس از استعفا در حصر خانگی به سر می برد و به تلفن دسترسی ندارد.

نشریه امریکایی «وال استریت جورنال» در گزارشی اختصاصی تأکید کرد که «عبدربه منصور هادی»، رئیس مستعفی حکومت مورد حمایت عربستان در یمن، تحت فشار مقامات عربستانی از مقام خود استعفا داده است.

بر اساس این گزارش، منابع عربستانی و یمنی گفته‌اند که عبدربه منصور هادی پس از استعفا عملا در حصر خانگی به سر می‌برد و تماس‌ها با وی تا حد زیادی محدود شده است.

در 7 آوریل گذشته هادی همه اختیارات خود را به شورایی 8 نفره که نماینده گروه‌های گوناگون یمنی شمرده می‌شوند واگذار کرد. این اقدام گام مهمی در مسیر حل و فصل نزاع در یمن دانسته شده است.

به گفته منابع عربستانی و یمنی، در حاشیه نشست مشورتی گروه‌های یمنی، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان، متنی مکتوب به عبدربه منصور هادی داد که در آن کناره‌گیری از قدرت نوشته شده بود و به وی گفت که دیگر رهبران یمن توافق کرده‌اند که وقت کناره‌گیری وی فرارسیده است.

این گزارش افزوده که مقامات عربستان عبدربه منصور هادی را تهدید کردند که اگر کناره‌گیری نکند پرونده‌هایی درباره فساد وی در دوره حکومتش را منتشر خواهند کرد.

در این گزارش به نقل از منافع آگاه تأکید شده که هادی هم‌اکنون عملا در حصر خانگی به سر می‌برد و به تلفن دسترسی ندارد هرچند گفته شده که تعداد محدودی از مقامات سیاسی یمن با هماهنگی قبلی مقامات عربستانی اجازه دیدار با وی را پیدا می‌کنند.

یک مقام عربستانی تأکید کرد که گروه‌های یمنی اعتماد خود را به توانایی هادی در مدیریت مذاکرات صلح از دست داده‌اند و برای همین از ریاض خواسته‌اند که او را به کناره‌گیری متقاعد کند.

او گفت که فشاری علیه هادی درکار نبوده و او تهدید نشده و در حصر خانگی هم به سر نمی‌برد و نقش عربستان صرفا این بوده که خواست گروه‌های یمنی را با هادی در میان گذاشته است.

«عبدالله العلیمی»، مدیر دفتر هادی و نایب رئیس شورای تازه‌تأسیس رهبری در یمن، نیز حصر خانگی هادی را منکر شد اما گفت که برای تماس با وی نیاز به هماهنگی دارد.

کناره گیری هادی و تشکیل شورای رهبری جدید در یمن با موضع منفی انصارالله مواجه شد که آن را شورای «تحمیلی کشور خارجی» خواند و خواستار پایان دادن به دخالت عربستان در یمن شد.

عبدربه منصور هادی (76 ساله) در آخرین انتخابات یمن که در سال 2012 اجرا شد به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد. او در سال 2015 و پس از آنکه انصارالله کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفتند، از این شهر فرار کرد و به عربستان رفت.

ائتلافی عربی به فرماندهی عربستان در سال 2015 برای بازپس گرفتن صنعا از دست انصارالله عملیات گسترده نظامی‌ در یمن آغاز کرد که موجب یکی از بزرگ‌ترین فجایع انسانی در جهان شده است.

کناره گیری هادی از قدرت بعد از یک هفته مشورت‌های یمنی ـ یمنی در ریاض به دعوت شورای همکاری انجام شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا