توافق عراق و مراكش بر گسترش روابط در ابعاد راهبردی

وزیر خارجه عراق، که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی به مراکش سفر کرده، با همتای مراکشی خود دیدار کرد.

میدل ایست نیوز: وزرای خارجه عراق و مراکش درباره گسترش روابط کشور در ابعاد راهبردی توافق کردند.

بر اساس بیانیه رسمی وزارت خارجه عراق، «فؤاد حسین»، وزیر خارجه عراق، که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی به مراکش سفر کرده، با همتای مراکشی خود «ناصر بوریطه» دیدار کرد.

وزیر خارجه مراکش در این دیدار برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات در عراق را که با تحسین بین‌المللی مواجه شد به همتای عراقی خود تبریک گفت و تأکید کرد که کشورش از عراق در برابر همه چالش‌های امنیتی و مسائل مربوط به حاکمیت ارضی و ثبات و وحدت عراق حمایت می‌کند.

طرفین در این دیدار بر عزم صادقانه خود برای گسترش روابط در همه عرصه‌ها و استفاده از فرصت‌های اقتصادی برای افزایش مبادلات تجاری و آغاز روابطی مبتنی بر واقعیت‌های جدید و روحیه هم‌بستگی با ابعاد راهبردی تأکید کردند.

آنان همچنین بر ضرورت تهیه یادداشت تفاهم مشورت سیاسی که در سفر وزیر خارجه مراکش به بغداد امضا شود و نیز فعال‌شدن هماهنگی سیاسی دو کشور در محافل بین‌المللی تأکید کردند.

در این دیدار همچنین مسائل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بررسی شد و طرفین بر امنیت و ثبات کشورهای عربی و یکپارچگی و حفظ اصول ملی و احترام به حاکمیت ارضی و مخالفت با هرگونه دخالت خارجی در مسائل این کشورها تأکید کردند.

در مسئله منطقه صحرای نیز عراق بر حمایت خود از وحدت ارضی مراکش و تلاش‌های سازمان ملل برای حل و فصل سیاسی این پرونده تأکید کرد.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا