سفر قریب الوقوع ولیعهد عربستان به مصر

منابع مصری از سفر قریب الوقوع محمد بن سلمان به قاهره پیش از برگزاری نشست سران امریکا، مصر، بحرین و نخست وزیر اسرائیل خبر دادند.

میدل ایست نیوز: منابع دیپلماتیک مصری از سفر قریب الوقوع محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به مصر طی روزهای آتی خبر دادند.

به گزارش العربی الجدید به نقل از این منابع، این سفر در چارچوب مذاکرات مصر و عربستان پیش از برگزاری نشست قریب الوقوع در ماه ژوئن در اراضی فلسطینی با مشارکت سران امریکا، مصر، بحرین، و نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل انجام خواهد شد.

منابع مذکور گفتند که عربستان، بخش اساسی سه نشست سران در ماه های قبل در عقبه اردن و شرم الشیخ مصر بوده و نماینده ولیعهد عربستان در آن حضور داشته اما اشاره ای به حضور آن در بیانیه های صادره نشده است. عربستان همچنین در نشست النقب در سطح وزرای خارجه مصر، اسرائیل، مراکش، بحرین، امارات و امریکا حضور داشت و از قبل با مصر هماهنگی هایی صورت گرفته بود.

به گفته این منابع این سفر در حالی برگزار می شود که روابط عربستان و امریکا دچار تنش قابل توجهی در پی جنگ روسیه شده و عربستان با درخواست امریکا برای افزایش تولید نفت مخالفت می کند.

منابع مصری احتمال دادند که در این سفر پیام عربستان به امریکا از طریق قاهره منتقل شود، آن هم در زمانی که ریاض معتقد است، اقدام آتی امریکا در برداشتن سپاه پاسداران ایران از فهرست گروه های تروریستی، تهدید مستقیمی برای عربستان محسوب می شود.

یک منبع دیپلماتیک رسمی نیز تاکید کرد که تحولات اخیر منطقه، جزء مذاکرات عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و ولیعهد عربستان خواهد بود.

وی اشاره کرد که پرونده روابط بین مصر و ترکیه طی دوره آتی شاهد پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهد بود به ویژه پس از بهبود روابط بین ریاض و آنکارا در پی سفر اخیر اردوغان به عربستان.

این منبع دیپلماتیک گفت که بن سلمان در پی پایان اختلافات بین قاهره و آنکارا است و بازگشت روابط بین آنکارا و ریاض، بخش اساسی آن عادی سازی روابط بین مصر و ترکیه در سایه حمایت اقتصادی گسترده عربستان از مصر طی ماه های گذشته بود.

وی تصریح کرد که گام بعدی در سطح روابط بین مصر و ترکیه از طریق عربستان برداشته خواهد شد و احتمال برگزاری نشست سه جانبه سران ترکیه، مصر و عربستان در ریاض وجود دارد.

از سویی دیگر یک منبع دیپلماتیک گفت که پرونده اقتصادی یکی از مسائل اصلی مورد بررسی بین السسیسی و بن سلمان خواهد بود. به گفته وی مصر امیدوار است حمایت اقتصادی بیشتری از سوی عربستان دریافت کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا