وزیر انرژی عربستان: در پی مذاکره با ایران درباره میدان گازی آرش/ الدره هستیم

وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور به همراه کویت در پی مذاکره با ایران درباره میدان گازی آرش/ الدره است.

میدل ایست نیوز: وزیر انرژی عربستان اعلام کرد که این کشور به همراه کویت در پی مذاکره با ایران درباره میدان گازی آرش/ الدره است.

به گزارش «المیادین»، «عبدالعزیز بن سلمان»، وزیر انرژی عربستان، امروز (دوشنبه 16 مه) در سخنانی در کنفرانس نفت و گاز بحرین تأکید کرد که عربستان و کویت در پی توسعه میدان گازی آرش/ الدره هستند و می‌خواهند درباره این میدان گازی با ایران گفت‌وگو کنند.

وی همچنین خبر داد که عربستان در پی رساندن تولید نفت خود به 13.2 – 13.4 میلیون بشکه در روز تا سال 2026 است.

وزیر انرژی عربستان همچنین تأکید کرد که کمبود توان تولید و کمبود امکانات پالایش نفت مسئله‌ای است که همه کشورهای جهان باید به آن توجه کنند.

هفته گذشته، «محمد ایرانی»، سفیر ایران در کویت، در گفت‌وگو با نشریه کویتی «الرأی» خبر داد که کشورش درخواستی رسمی به کویت درباره ازسرگیری مذاکرات بر سر میدان گازی الدره/ آرش داده است.

او گفت که ایران به صورت رسمی این درخواست را به طرف کویتی داده و «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در تماس تلفنی با همتای کویتی خود نیز این مسئله را مطرح کرده است.

ایرانی افزود که از آنجا که آخرین دور از مذاکرات دو کشور در این باره در سال 2014 در کویت انجام شده دور تازه مذاکرات باید در تهران برگزار شود.

وی تأکید کرد که دو کشور از دهه 1960 درباره این میدان گازی مذاکره کرده‌اند و آخرین دور مذاکرات در سال 2014 بوده است.

سفیر ایران در کویت تأکید کرد که کشورش بارها برای گفت‌وگو و مذاکره با همه کشورهای شورای همکاری درباره همه مسائل دوجانبه ابراز آمادگی کرده است.

وی درباره اخبار منتشرشده پیرامون احتمال دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در آینده نزدیک، گفت که باید منتظر نتایج دور ششم مذاکرات دو کشور که ماه گذشته در بغداد برگزار شد باشیم و افزود که ایران نسبت به این مذاکرات خوشبین است.

در 21 مارس گذشته عربستان و کویت، توافقی را برای توسعه این میدان گازی امضا کردند که به موجب آن شرکت نفط کویت و شرکت آرامکو اقدامات لازم برای توسعه این میدان گازی و استخراج آن را انجام می‌دهند.

«سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به توافق اعلام شده میان عربستان و کویت درخصوص میدان مشترک گازی آرش/ الدره تاکید کرد بر اساس مقررات و رویه‌های بین المللی هرگونه اقدام در بهره برداری و توسعه این میدان باید با هماهنگی و همکاری هر سه کشور انجام شود و لذا اقدام اخیر کویت و عربستان در قالب یک سند همکاری، مغایر با رویه های جاری و مذاکرات انجام شده قبلی بوده و غیرقانونی است و تاثیری بر وضعیت حقوقی میدان نداشته و مورد تایید ایران نیست.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المیادین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا