الکاظمی: رهبران سیاسی عراق در مواضعشان تجدید نظر کنند

نخست وزیر عراق با تأکید بر عملکرد موفق دولتش در مدیریت بحران اقتصادی عراق از نیروهای سیاسی کشور خواست که به دنبال حل بن بست سیاسی باشند.

میدل ایست نیوز: نخست وزیر عراق با تأکید بر عملکرد موفق دولتش در مدیریت بحران اقتصادی عراق از نیروهای سیاسی کشور خواست که به دنبال حل بن بست سیاسی باشند.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر نخست‌وزیر عراق، «مصطفی الکاظمی»، در سخنانی در آغاز جلسه هیئت دولت عراق تأکید کرد که صادقانه باید بگوید که با گذشت 7 ماه از برگزاری انتخابات، دولت جدید شکل نگرفته و برخی گروه‌ها به جای آنکه دنبال حل بن‌بست سیاسی در کشور باشند با همه توان برای بستن دست دولت فعلی تلاش می‌کنند و افزود که در این باره سکوت پیشه کرده تا بر روند مذاکرات جاری تأثیر نگذارد.

او گفت که دولتش به مسئولیت‌ها و تعهدات خود در چارچوب امکاناتش عمل کرده و فضاسازی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها را در راستای منافع ملت تحمل کرده است.

الکاظمی تأکید کرد که هدف اصلی دولت او برگزاری انتخابات بوده و این کار را با موفقیت انجام داده هرچند برخی کوشیدند که دولت را از انجام این مأموریت بازدارند و افزود که دولتش در مبارزه با کرونا نیز موفق عمل کرده و توانسته کشور را به جایگاه مناسبش در سطح منطقه‌ای و جهانی برساند.

او همچنین تأکید کرد که دولتش در شرایط بسیار فاجعه‌بار اقتصادی بر سر کار آمد اما توانست مانع از ورشکستگی کامل دولت شود و ذخایر ارزی کشور را افزایش دهد و امروز همه نهادهای جهانی از رشد اقتصادی عراق سخن می‌گویند.

الکاظمی گفت که انکار و تزویر و به بازی گرفتن احساسات مردم بس است و افزود که همه نشانه‌ها خبر از بهبود اوضاع اقتصادی کشور می‌دهند و اینها تلاش دولت بوده که تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.

وی افزود که در نبود بودجه به علت تأخیر در تشکیل دولت و در شرایط سخت اقتصاد جهانی لایحه حمایت از امنیت غذایی به مجلس ارائه شد تا کم‌ترین نیازهای ملت در سایه بحران غذایی جهان تأمین شود و هدف از این قانون تأمین یارانه برای خوراک مردم و حمایت از بخش‌های اساسی و تأمین بودجه برق در آستانه تابستان و تأمین نیازهای اساسی مردم بود و تأکید کرد که پس از رد این قانون توسط دادگاه فدرال، دولتش دست‌بسته نمی‌ماند و برای تأمین نیازهای مردم سراغ گزینه‌های تازه می‌رود.

او از رهبران سیاسی عراق خواست که در مواضعشان تجدید نظر کنند و افزود که باید از هر فرصتی برای بازیابی اعتماد استفاده کرد و گرنه همه ضرر خواهند دید.

صبح امروز چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه با انتقاد از دولت الکاظمی آن را به آوردن «عذرهای واهی در عدم عمل به مسئولیت‌هایش در دوره گذشته با وجود داشتن بزرگ‌ترین بودجه تاریخ کشور که شهروندان هیچ اثری از آن جز فقر و بیکاری و تورم و سوء خدمات و ناتوانی از تأمین ذخایر غذایی کشور و گسترش بی سابقه فساد ندیدند و چیزی جز تلاش برای فرار از مسئولیت نبود» متهم کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا