خرازی: امنیت عراق جزئی از امنیت ایران است/ حضور اسرائیل امنیت‌زا نیست

مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران در اظهاراتی با بیان اینکه امنیت عراق جزئی از امنیت ایران است، تاکید کرد که حضور اسرائیل در منطقه کشورهای شورای همکاری امنیت‌زا نیست.

میدل ایست نیوز: کمال خرازی، مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران و رئیس شورای راهبردی روابط خارجی این کشور در نشست “ایران و اعراب؛ گفتگو درباره بحران‌های منطقه” که در دوحه قطر برگزار شد، با بیان اینکه امنیت عراق جزئی از امنیت ایران است، تاکید کرد که حضور اسرائیل در منطقه کشورهای شورای همکاری برای کسی امنیت ایجاد نمی کند.

خرازی با بیان اینکه ایران همواره خواستار گفتگو برای حل مشکلات، سوء تفاهم‌ها و اختلافات بوده است، گفت که حسن همجواری بین کشورهای منطقه باعث افزایش امنیت و همکاری‌ها خواهد شد و امنیت کشورهای همسایه ایران برای امنیت این کشور ضروری است.

مشاور رهبر ایران افزود که حضور نیروهای خارجی در منطقه باعث ادامه تنش‌ها و باعث آغاز جنگ‌ها و درگیری‌ها شده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران تاکید کرد که حضور اسرائیل در منطقه کشورهای شورای همکاری برای کسی امنیت ایجاد نمی کند و ما اجازه این موضوع را نخواهیم داد.

وی به بحران یمن هم پرداخت و گفت که این بحران راه حل نظامی ندارد و موضع ما همواره دعوت به گفتگو، برقراری آتش بس و رفع محاصره بوده است.

این دیپلمات سرشناس ایرانی گفت که انصارالله نمی‌خواهد قدرت را در یمن به دست بگیرد بلکه می‌خواهد به میزان تاثیر خود در اداره یمن مشارکت داشته باشد.

خرازی خاطرنشان کرد که ایران خواستار گفتگوی یمنی-یمنی با هدف رسیدن به توافق و تشکیل دولتی است که همه یمنی‌ها را نمایندگی کند.

مشاور رهبر ایران همچنین تاکید کرد که امنیت عراق جزئی از امنیت ایران است و ما همه جریان‌های عراقی را به تلاش برای رسیدن به توافق برای تشکیل دولت دعوت می‌کنیم.

خرازی افزود که قطر یک کشور فعال منطقه‌ای و جهانی است و ما از تلاش های مثبت این کشور برای ارتقای روابط مشترک و امنیت منطقه قدردانی می‌کنیم.

وزیر خارجه اسبق ایران در مورد پرونده هسته‌ای هم گفت که تهران هرگز خواهان سلاح هسته‌ای نیست و به نفع ایران است که توانایی‌های هسته‌ای صلح آمیز خود را توسعه دهد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که امریکا به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد و فشارها بر این کشور را متوقف کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الجزیره مباشر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا