آیا رهبر ایران از امکان «سازش» درباره پرونده هسته ای سخن گفته است؟

در پی انتساب سخنی به رهبر ایران درباره آمادگی برای «سازش» در پرونده هسته ای از زبان وزیر خارجه قطر در رسانه های فارسی زبان، منابع ایرانی این موضوع را یک «شیطنت رسانه ای» دانستند.

میدل ایست نیوز: در پی انتساب سخنی درباره آمادگی برای «سازش» به رهبر ایران از زبان وزیر خارجه قطر در رسانه های فارسی زبان، منابع ایرانی این موضوع را یک «شیطنت رسانه ای» دانستند.

به گزارش خبرگزاری ایرانی «تسنیم»، رسانه های فارسی زبان با ارجاع به یک خبر شبکه الجزیره درباره دیدار اخیر امیر قطر با رهبر ایران، این ترجمه از خبر مذکور را ارائه می دهند که وزیر خارجه قطر گفته است رهبری ایران به هیئت قطری اعلام کرده که “آماده سازش درباره پرونده ایران است”.

بر اساس این گزارش، آنچه به‌شکل فوق و با کلماتی مثل رهبر ایران و سازش بیان می‌شود در واقع اشاره به این جمله از خبر سایت الجزیره است:
‏the Iranian leadership told us they were ready for a compromise.

در این گزارش تأکید شده که الجزیره در خبر خود این سخن را به‌نقل از رهبر ایران درج نکرده بلکه از کلمه Leadership استفاده کرده است که در عرف دیپلماتیک از آن به «مقامات» تعبیر و ترجمه می‌شود، لذا ترجمه آن به رهبر ایران کاملاً غلط است. ضمیر They به‌معنی «آنها» در جمله هم نشان می‌دهد که منظور نه یک فرد، بلکه جمعی از مقامات است.

همچنین این شبکه از کلمه «Compromise» استفاده کرده که غالباً به‌معنای مصالحه است. برخی ترجمه‌های شیطنت‌آمیز تعمداً از کلمه سازش برای آن استفاده کرده‌اند تا پیام خاصی را مخابره کنند، حال آنکه سازش در عرف فارسی با آنچه compromise در انگلیسی توصیف می‌شود کاملاً متفاوت است، سازش به‌معنی عقب‌نشینی از مواضع، نسبتی با ترجمه Compromise ندارد.

در همین باره خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرگزاری تسنیم گفت که اولاً چنین روایتی از دیدار کاملاً غلط است و ثانیاً به‌نظر می‌رسد حتی در ترجمه از الجزیره هم دقت کافی صورت نگرفته است و یک شیطنت‌ رسانه‌ای و تبلیغاتی نیز در میان است.

وی گفت: مقام رهبری هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده‌ بلکه به امیر قطر گفته که “ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف‌کردن. آمریکا‌یی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند”.

خطیب‌زاده تأکید کرد: از مضمون فرمایش رهبر معظم انقلاب کاملاً مشخص است که توپ در زمین آمریکاست که باید برای اجرای تعهداتش تصمیم سیاسی عاقلانه بگیرد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع مطلع خبر داد که سایر مقامات ایران نیز بار دیگر تأکید کرده‌اند ایران همچون گذشته به‌دنبال رسیدن به توافق منصفانه‌ای است که آمریکا را به اجرای تعهداتش در برجام برگرداند، با این حال ماه‌ها و سالهاست که دولت آمریکا با زیاده‌خواهی و دبه‌های متعدد از بازگشت به تعهداتش طفره می‌رود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا