نبیه بری رسما نامزد ریاست مجلس شد/ سمیر جعجع در پی دولت «اکثریت ملی»

با مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات مجلس لبنان، تحرکات سیاسی برای رفتن به مرحله انتخاب هیئت رئیسه و دولت جدید آغاز شده است.

میدل ایست نیوز: با مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات مجلس لبنان، تحرکات سیاسی برای رفتن به مرحله انتخاب هیئت رئیسه و دولت جدید آغاز شده است.

فراکسیون «توسعه و آزادی»، وابسته به حزب امل، اعلام کرد که از نامزدی «نبیه بری» برای ریاست مجلس لبنان حمایت می‌کند.

انتخاب رئیس و هیئت رئیسه مجلس اولین اقدامی است که باید بعد از تشکیل مجلس جدید لبنان انجام شود و تماس‌ها میان نیروهای سیاسی برای رسیدن به توافقی در این باره آغاز شده است.

در این راستا، خبرگزاری «الانباء»، وابسته به حزب ترقیخواه سوسیالیست (جنبلاط) تأکید کرد که حزب الله لبنان تماس‌های خود را با جریان ملی آزاد (عون/ باسیل) برای توافق درباره ترکیب هیئت رئیسه آغاز کرده است. بر اساس این گزارش جریان ملی آزاد در پی دستیابی به مقام نایب رئیس مجلس و دریافت ضمانت‌های سیاسی درباره دولت آینده و نیز تضمین برکناری رئیس بانک مرکزی لبنان است.

روز گذشته، جلسه فراکسیون توسعه و آزادی به ریاست «نبیه بری» برگزار شد و در بیانیه پایانی خود تأکید کرد که از ریاست بری بر مجلس حمایت می‌کند و آماده مذاکره با همه گروه‌های پیروز در انتخابات برای گفت‌وگو جهت یافتن راه‌حل‌های مناسب برای نجات لبنان از تهدیدات است.

در برابر، «سمیر جعجع»، رئیس حزب القوات اللبنانیه تأکید کرد که باید همه تصمیمات راهبردی به حکومت لبنان بازگردد و احدی در سیاست خارجی و مسائل نظامی خارج از چارچوب حکومت عمل نکند.

او در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس گفت که دیگر کسی حق ایجاد جنگ تازه یا انتقال موشک بدون اجازه و اطلاع ارتش را ندارد و دیگر کسی حق ندارد از سلاح خود در مسائل داخلی استفاده کند.

جعجع تأکید کرد که مسیر جدید رئیس تازه‌ای را برای پارلمان ایجاب می‌کند که موجودیت دولت لبنان را حفظ کند و افزود که مذاکرات گسترده‌ای را برای هماهنگی مواضع آغاز کرده است.

او همچنین با تشکیل دولت وحدت ملی مخالفت و تأکید کرد که از تشکیل دولت «اکثریت اثرگذار» حمایت می‌کند.

از سوی دیگر «تیمور جنبلاط»، رئیس فراکسیون حزب ترقیخواه سوسیالیست در مجلس جدید لبنان گفت که این انتخابات هویت دموکراتیک و تنوع در لبنان را تحکیم کرد و خواستار تشکیل دولت در اسرع وقت شد.

او تأکید کرد که باید اصلاحات گسترده‌ای در بخش‌های اقتصادی و سیاسی کشور انجام شود که شامل حذف فرقه‌گرایی و تغییر قانون انتخابات و کاهش سن رأی می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا