اتهام زنی بارزانی به ایران: حملات به اقلیم برای فشار بر ائتلاف سه گانه و دخالت در امور عراق است

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امروز در سخنانی هدف از حملات ایران به عراق را فشار بر ائتلاف سه گانه و همچنین انتقال این پیام دانست که دخالت ها در امور داخلی عراق ادامه خواهد داشت.

میدل ایست نیوز: مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امروز در سخنانی هدف از حملات ایران به عراق را فشار بر ائتلاف سه گانه و همچنین انتقال این پیام دانست که دخالت ها در امور داخلی عراق ادامه خواهد داشت.

به گزارش بغداد الیوم، بارزانی در نشستی تحت عنوان «ساختار امنیتی جدید خاورمیانه» که با مشارکت وزرای خارجه عربستان، کویت و اردن در مجمع جهانی اقتصاد داووس برگزار شد، گفت مشکلاتی که در یک مکان در جهان رخ می دهد تنها در آن مکان نخواهد ماند به ویژه با وضعیت کنونی، اثری که آن خواهد گذاشت واضح است و مهم است که جهان راه حل های جامعی بیابد و کمبود مواد غذایی که جهان به زودی با آن مواجه خواهد شد را رفع کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حملات ایران به اقلیم کردستان توضیح داد که نباید بر یک اتفاق تمرکز کرد، چشم طمع و دخالت هایی از سوی برخی کشورهای دیگر نیز وجود دارد و این مساله یک واقعیت است اما در چارچوب انتخاباتی که در عراق برگزار شد، باید گفت که شهروندان انتخاب کردند و نظر خود را درباره عراقی که می خواهند در آن زندگی کنند، گفتند؛ در این انتخابات برنده و بازنده وجود داشت اما برندگان نتوانستند به دلیل شرط حد نصاب، دولت تشکیل دهند.

بارزانی افزود که این حملات با هدف فشار بر ائتلاف سه گانه بین فراکسیون صدر، حزب دموکرات کردستان و ائتلاف السیاده انجام می شود که به اصطلاح این ائتلاف عقب نشینی کند و پیامی نیز دارد مبنی بر اینکه دخالت در امور داخلی عراق متاسفانه ادامه خواهد داشت.

نخست وزیر اقلیم کردستان تاکید کرد که برای جلوگیری از این حملات عراق به تلاش جامعی و جمعی و جامعه بین المللی و همچنین امریکا و سایر کشورهایی که منافعی در منطقه دارند نیاز دارد؛ باید به حاکمیت و حرمت خاک عراق احترام گذاشته شود.

وی ادامه داد که عراق تلاش می کند مجددا کنترل امور در تصمیم گیری ملی و استقلال سیاسی را به دست بگیرد و آنچه تاکنون لمس شده، نشان دهنده این است که امیدی برای موفقیت وجود دارد اما تصمیمات قاطعی برای احیای حاکمیت عراق و جلوگیری از دخالت های خارجی و حملات موشکی یا جنگ نیابتی در عراق اتخاذ نشده است.

بارزانی بیان کرد که هنگامی که به امنیت و رابطه آن با ایران و همه آتچه تاکنون درباره آن صحبت شده چه نفت یا داعش یا القاعده صحبت می شود، باید به دلایل ظهور این بحران ها در ابتدای کار نگاه شود؛ در عراق اگر به کلیت وضع نگاه شود، بسیاری تصمیمات اشتباه سیاسی بود که منجر به ایجاد این مشکلات از جمله مشکل نفت شد و از جمله آن دلایل، نادیده گرفتن قانون اساسی و عدم احترام به آن، فقر، بی عدالتی و نابرابری و تصمیمات اشتباه و حکمرانی نادرست است.

وی اظهار داشت که گمان نمی کند عراق در تصمیم گیری هایش دارای حاکمیت باشد بلکه تا حد زیادی تحت تاثیر سلطه کشورهای خارجی است و اکثر دوستان عراقی برای تصمیم گیری به خارج از عراق می روند و بالتالی این فراغ از سوی طرف های دیگر پر می شود.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق اشاره کرد که برای جلوگیری از تاثیرگذاری ایران باید عراقی ها سرنوشت خود را از طریق احترام به قانون اساسی دست بگیرند که آن عبارت از مجموعه از اقداماتی است که باید در کشور صورت بگیرد. عراق امروز قانون اساسی دارد اما از بخت بد مواد مهم آن متعلق به بسیاری از طیف ها همانند پاکسازی نژادی که منجر به رشد برخی گروه ها نظیر القاعده و داعش در برخی مناطق شد، نادیده گرفته می شود؛ تصمیم های اشتباهی برای عمل به برخی احکام سیاسی با استفاده از نهادهای حقوقی اتخاذ شد و این مساله مشکلات را حل نمی کند بلکه بر مشکلات عراق می افزاید و وضعیت را پیچیده می کند.

وی درباره حکم دادگاه عالی فدرال درباره عدم مطابقت قانون نفت و گاز اقلیم کردستان با قانون اساسی عراق گفت که مقامات اقلیم از جمله ریاست، دولت، دستگاه قضایی و پارلمان این حکم را نپذیرفتند چرا که تصمیمی سیاسی و نه حکمی قانونی بود و این دادگاه مطابق با معیارهای قانون اساسی تشکیل نشد بلکه تصمیمی سیاسی و غیرقابل قبول و در نقض حقوق قانونی بود.

بارزانی افزود که قانون اساسی بر هر حکمی از هر دادگاهی برتری دارد و باید به قانون اساسی پایبند بود و احترام گذاشت و به مسئولیت ها عمل کرد و حقوقی که در قانون اساسی آمده را مطالبه کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا