وزیر امور خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل مشروط به حل کامل پرونده فلسطین است

وزیر امور خارجه عربستان تأکید کرد که هرگونه عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل مشروط به حل و فصل کامل پرونده فلسطین است.

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه عربستان تأکید کرد که هرگونه عادی‌سازی روابط این کشور با اسرائیل به حل و فصل کامل پرونده فلسطین مشروط است.

به گزارش «آناتولی» او در یکی از نشست‌های اجلاس اقتصادی داووس، در پاسخ به پرسشی درباره موضع عربستان در قبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت که هیچ تغییری در مواضع عربستان در این باره پیش نیامده و عادی‌سازی روابط صرفا می‌تواند پایان یک مسیر فراگیر باشد.

او گفت که عربستان پیش از این (در نشست اتحادیه عرب در بیروت در سال 2002) طرحی برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل پیشنهاد داده که اجرای آن می‌تواند به عادی‌سازی روابط با اسرائیل بینجامد.

به موجب طرح پیشنهادی عربستان، در صورت عقب‌نشینی اسرائیل به مرزهای 1967 و پذیرش برقراری کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس  شرقی و حل و فصل عادلانه پرونده پناهندگان فلسطینی، کشورهای عربی با اسرائیل صلح می‌کنند.

فیصل بن فرحان افزود تا وقتی که مناقشه فلسطین حل و فصل نشود نمی‌توانیم روابطمان را با اسرائیل عادی کنیم.

روز گذشته خبرگزاری امریکایی «اکسیوس» خبر داد که دولت «جو بایدن» در حال تلاش برای عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل است.

در ماه مارس گذشته نیز «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان، در مصاحبه با نشریه «آتلانتیک» گفت که کشورش به اسرائیل به چشم یک متحد احتمالی نگاه می‌کند اما پیش از هر چیز باید مسئله فلسطین حل شود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا