رسانه عبری: سفر «مقام بسیار بلندپایه اسرائیلی» به عربستان

کانال 12 اسرائیل خبر داد که یک «مقام بسیار بلندپایه» اسرائیلی اخیرا به صورت محرمانه به عربستان سفر کرده‌ است.

میدل ایست نیوز: کانال 12 اسرائیل خبر داد که یک «مقام بسیار بلندپایه» اسرائیلی اخیرا به صورت محرمانه به عربستان سفر کرده‌ است.

به گزارش «العربی الجدید» این مقام اسرائیلی در دربار عربستان با مقامات ارشد عربستانی دیدار و گسترش همکاری‌ها در بخش‌های امنیتی را بررسی کرده است.

این گزارش افزوده که «وجود تهدیدهای مشترک از جانب ایران موجب ایجاد منافع مشترک میان اسرائیل و عربستان» شده است.

در این گزارش آمده که بعید نیست تا پیش از سفر «جو بایدن» به منطقه که قرار است اواخر ماه جاری میلادی انجام شود، بیانیه‌ای رسمی درباره تحولات تازه در روابط اسرائیل و عربستان منتشر شود.

همزمان رسانه رسمی اسرائیل (کان) تأکید کرد که اسرائیل در پی بهره‌برداری از سفر بایدن به منطقه برای ایجاد یک «پیمان خاورمیانه‌ای» با حضور امریکا به منظور زمینه‌چینی برای مرحله شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران است.

هفته گذشته پایگاه «والاه» از تلاش‌های گسترده دولت امریکا برای وساطت میان اسرائیل با عربستان و مصر برای تقویت روابط اسرائیل با عربستان است.

نشریه اسرائیلی «گلوبس» نیز تأکید کرد که عربستان به ورود سرمایه‌گذاران اسرائیلی به خاک کشورش چراغ سبز نشان داده است.

با وجود این، روز چهارشنبه گذشته، «فیصل بن فرحان» وزیر امور خارجه عربستان در یکی از نشست‌های اجلاس اقتصادی داووس، در پاسخ به پرسشی درباره موضع عربستان در قبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل گفت که هیچ تغییری در مواضع عربستان در این باره پیش نیامده و عادی‌سازی روابط صرفا می‌تواند پایان یک مسیر فراگیر باشد.

او گفت که عربستان پیش از این (در نشست اتحادیه عرب در بیروت در سال 2002) طرحی برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل پیشنهاد داده که اجرای آن می‌تواند به عادی‌سازی روابط با اسرائیل بینجامد.

به موجب طرح پیشنهادی عربستان، در صورت عقب‌نشینی اسرائیل به مرزهای 1967 و پذیرش برقراری کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس  شرقی و حل و فصل عادلانه پرونده پناهندگان فلسطینی، کشورهای عربی با اسرائیل صلح می‌کنند.

فیصل بن فرحان افزود تا وقتی که مناقشه فلسطین حل و فصل نشود نمی‌توانیم روابطمان را با اسرائیل عادی کنیم.

در ماه مارس گذشته نیز «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان، در مصاحبه با نشریه «آتلانتیک» گفت که کشورش به اسرائیل به چشم یک متحد احتمالی نگاه می‌کند اما پیش از هر چیز باید مسئله فلسطین حل شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا