امریکا: از تلاش‌های ترکیه برای پایان دادن به جنگ اوکراین حمایت می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا بر حمایت کشورش از تلاش‌های دیپلماتیک ترکیه برای پایان دادن به جنگ اوکراین تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که واشنگتن با قدرت از تلاش‌های دیپلماتیکی که همپیمانان ترکیه‌ای خود برای توقف خشونت و جنگ در اوکراین و رفع موانع در صادرات مواد غذایی از اوکراین از جمله گندم انجام می‌دهند، حمایت می‌کند.

ترکیه از ابتدای حمله نظامی روسیه به اوکراین تلاش می‌کند نقش میانجی را ایفا کند و از همین رو تاکنون میزبان نشست‌هایی میان نمایندگان روسیه و اوکراین در استانبول بوده است.

ترکیه همچنین تلاش می‌کند تا زمینه دیدار روسای جمهور روسیه و اوکراین را در استانبول فراهم کند.

مشورت‌ها با ترکیه در خصوص پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را ادامه می‌دهیم

پرایس در خصوص مخالفت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان ناتو نیز گفت که این مساله یک موضوع مستقیم دوجانبه میان واشنگتن و آنکارا نیست و در حال حاضر مسئولان عالیرتبه ناتو به همراه ترکیه، فنلاند و سوئد این موضوع را بررسی می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا خاطرنشان کرد که واشنگتن به مشورت‌های خود با آنکارا در خصوص پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو ادامه می‌دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی در واکنش به درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در پیمان ناتو، تاکید کرد تا زمانیکه وی رئیس جمهور ترکیه است با درخواست کشورهای حامی تروریسم برای پیوستن به ناتو موافقت نخواهد کرد.

رئیس‌جمهوری ترکیه بارها تاکید کرده که فنلاند و سوئد از اعضای پ.ک.ک/ی.پ.گ میزبانی کرده و این کشورها تروریسم علیه ترکیه را تقویت و برای آنها منابع مالی و سلاح مهیا می‌کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا