با سفر بایدن به عربستان، محمد بن سلمان به آنچه می خواهد می رسد؟

اگر بایدن در دیدار با ولیعهد عربستان به موضوع کشته شدن جمال خاشقچی، بپردازد، دست خالی باز خواهد گشت.

میدل ایست نیوز: مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست امریکا درباره موضوع سفر جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به عربستان و دیدارش با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شد، که بحث هایی را در شبکه های ارتباط جمعی به راه انداخت.

به گزارش cnn، این مقاله تحت عنوان «محمد بن سلمان در آستانه رسیدن به آنچه می خواهد»، توسط دیوید اگناتیوس، نوشته شد و در آن آمده است: فرهنگ لغت، سیاست واقع گرایانه را سیاستی مبتنی بر قدرت و نه آرمان و اصول تعریف می کند. به زودی این موضوع در دیدار بایدن با محمد بن سلمان در عربستان دیده می شود.

نویسنده این مقاله نوشته است: بایدن قصد دارد اواخر ماه ژوئن پس از سفر به اسرائیل و دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به عربستان سفر کند و در عربستان احتمال دارد با سران برخی کشورهای عربی دوست همانند امارات، بحرین، قطر و… دیدار کند. اما محور مهم و قابل توجه این سفر، دست دادن بایدن با محمد بن سلمان که ولیعهد عربستان شناخته می شود، است.

مقاله چاپ شده در واشنگتن پست اشاره کرد که اگر بایدن در این دیدار به موضوع کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی که در استانبول در سال 2018 کشته شد بپردازد در حالی که پرونده روسیه، بحران اوکراین و بازار انرژی از اولویت های امریکاست، دست خالی باز خواهد گشت.

این دیدار احتمالا ماه آتی پس از ماه ها فعالیت دیپلماتیک و پس از آن برگزار می شود که بایدن گفته بود عربستان بدون ارزش اجتماعی است.

اهمیت این دیدار از آن جهت است که بایدن یکی از منتقدان سرسخت محمد بن سلمان بود و از زمانی که به قدرت رسیده با ولیعهد عربستان تلفنی صحبت نکرده است.

اگر چنین دیداری انجام شود، این اتفاق پیروزی مهمی برای محمد بن سلمان تلقی خواهد شد که در نتیجه جنگ اوکراین – تحولی خارج از کنترل عربستان – به دست آمده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
cnn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا