عراق چه زمانی از گاز ایران بی نیاز می شود؟

یک مسئول در وزارت برق عراق ۶-۱۰ سال زمان را برای بی نیاز شدن عراق از واردات گاز ایران اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: یک مسئول در وزارت برق عراق موعد بی نیاز شدن عراق از واردات گاز را اعلام کرد و هشدار داد که قطع گاز ایران بر تامین برق عراق در فصل تابستان تاثیر می گذارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، سعد فریح، مدیر مرکز سوخت وزارت برق عراق گفت: عراق از سال 2017 دو قرارداد با ایران برای واردات 35 میلیون متر مکعب گاز در روز از ماه مه تا اکتبر هر سال برای مناطق مرکزی و جنوبی امضا کرده است که مجموع آن به 70 میلیون متر مکعب می رسد.

وی افزود: عراق بدهی هایی بابت واردات گاز از ایران دارد که باید پرداخت شود و به یک میلیارد و 640 میلیون دلار می رسد و پرداخت آن، تداوم واردات گاز را تضمین می کند.

این مسئول در وزارت برق عراق در ادامه توضیح داد: با توجه به وضعیت فعلی، عراق به 6 الی 10 سال برای بی نیازی از گاز ایران نیاز دارد، تا وزارت نفت بتواند پروژه های خود را تکمیل و نیاز عراق به گاز را از طریق میادین عکاز و المنصوریه و بهره برداری از گاز همراه نفت تامین کند.

وی تاکید کرد که استفاده عراق از ایستگاه های گازی برای کارآمدی آنها بوده و رفتن به سمت سوخت های فسیلی کارایی این ایستگاه ها را کاهش می دهد.

فریح در بیان کرد: هیئتی از وزارت برق در 27 آوریل به ایران رفت و با مقامات این کشور بر سر آغاز پرداخت بدهی ها طی یک ماه به توافق رسید اما مهلت به پایان رسید و پرداخت بدهی ها به دلیل عدم تخصیص بودجه مالی آغاز نشد.

وی هشدار داد که قطع جریان گاز ایران موجب از دست رفتن 8 هزار مگاوات برق در عراق می شود که این مساله تا حد زیادی بر تامین برق در تابستان تاثیر می گذارد.

مسئول مرکز سوخت وزارت برق عراق ادامه داد که با وزارت دارایی برای تامین بودجه برای پرداخت بدهی رایزنی شده اما وزارت دارایی اعلام کرده که تامین منابع مالی بدون تصویب قانونی امکان پذیر نیست و تنها راه جایگزینی تصویب قانون حمایت اضطراری است.

احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق 31 مه تاکید کرد که ساعات دسترسی به برق کمی کاهش یافته و دلیل آن کاهش صادرات گاز از ایران به دلیل عدم پرداخت بدهی ها است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا