“ترکیه اخراج باید گردد”؛ گفتمان حاکم در مناطق تحت نفوذ آنکارا در شمال سوریه

مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه همزمان با ادامه تلاش‌های آنکارا برای آغاز حمله نظامی به سوریه، شاهد تشدید تنش‌ و اعتراضات مردمی است و شعار "ترکیه اخراج باید گردد" به گفتمان این مناطق تبدیل شده است.

میدل ایست نیوز: مناطق تحت اشغال ترکیه در شمال سوریه واقع در مناطق عملیاتی سپر فرات، شاخه زیتون و چشمه صلح، همزمان با ادامه تهدیدهای آنکارا برای آغاز عملیات نظامی علیه نیروهای دموکراتیک سوریه “قسد”، شاهد تشدید تنش‌، هرج و مرج، اعتراضات مردمی و درگیری‌های گسترده‌ است.

این اعتراضات مردمی باعث شده تا سوال‌هایی در خصوص توانایی ترکیه برای کنترل اوضاع در مناطق تحت نفوذ خود در شمال سوریه پیش از انجام چهارمین عملیات نظامی در این کشور و ایجاد منطقه امن برای اسکان دادن یک میلیون آواره سوری، مطرح شود.

تظاهرات شهروندان سوریه‌ای در مناطق تحت کنترل آنکارا با اعتراض علیه شرکت برق سوریه-ترکیه AK Energy آغاز شد؛ شرکتی که برق مناطق عملیاتی سپر فرات و شاخه زیتون را به عنوان بخشی از سیاست ترکی‌سازی آنکارا در شمال سوریه تامین می‌کند.

اعتراضات مردمی نشان‌دهنده اوج خشم آنان نسبت به اقدامات مقامات اداری و اقتصادی نیروهای ترکیه در این مناطق است. اعتراضاتی که در شهرهای “الباب”، “عفرین” و “اعزاز” در اعتراض به گرانی قیمت برق و فساد گسترده در شرکت برق انجام می‌شود.

این اعتراضات با شلیک گلوله علیه تظاهرکنندگان و مجروح شدن تعداد زیادی از آنان به التهاب کشیده شده؛ مساله‌ای که در نوع خود بی سابقه است زیرا پیش از این سعی می‌شد با اعتراضات مردمی با روش‌های غیر خشونت‌آمیز برخورد شود.

تنش‌ها تا حدی بالا گرفته است که روابط میان نیروهای ترکیه و همپیمانان آن از جمله نیروهای “ارتش آزاد سوریه” با شهروندان سوری در مناطق تحت نفوذ آنکارا با شکافی عمیق مواجه شده که امکان ترمیم و کنترل پیامدهای بلندمدت آن دیگر کار آسانی نیست به خصوص آنکه شرکت برق سوریه-ترکیه در پاسخ به اعتراضات مردمی به آنها تهمت تروریسم بودن زده است.

موضوع دیگری که شکاف عمیق مردم شمال سوریه و ترکیه را نشان می‌دهد، این است که شعارهای تظاهرکنندگان در مناطق تحت کنترل ترکیه از اعتراض به اوضاع اقتصادی و خدمات به شعارهای سیاسی‌ای تبدیل شده که تاکنون سابقه نداشته است.

ویدئوهایی از این مناطق در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که مردم در اعتراض به حضور نیروهای ترکیه در شمال سوریه شعار می‌دهند “سوریه آزاد است، ترکیه اخراج باید گردد”. نکته مهم این است که این اولین باری است که در مناطق تحت نفوذ آنکارا همچین شعاری علیه نیروهای ترکیه برای خروج از سوریه سر داده می‌شود، زیرا مردم این مناطق که عمدتا از مخالفان دولت سوریه هم هستند تا پیش از این تقریبا نگاه مثبتی به حضور ترکیه داشتند.

چندی قبل «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه نیز با بیان اینکه این کشور وارد مرحله تازه‌ای از عملیات پاکسازی مرزهای خود با سوریه می‌شود، افزود که هدف اصلی عملیات جدید ترکیه، مناطق “تل رفعت” و “منبج” خواهد بود.

در هفته های اخیر نیز گزارش‌های متعددی از افزایش تحرکات ترکیه در مرزهای خود برای تدارک عملیات نظامی گسترده در خاک سوریه منتشر شده است.

کارشناسان معتقدند که ترکیه در عملیات احتمالی خود در شمال سوریه به دنبال ایجاد منطقه امن در عمق 30 کیلومتری سوریه، بازگرداندن آوارگان سوری ساکن در ترکیه و تامین امنیت مرزهای جنوبی خود است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
النهار العربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا