دعوت فوری لبنان از واسطه امریکایی مذاکرات ترسیم مرز با اسرائیل برای سفر به بیروت

رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان ضمن بررسی تحرکات اخیر اسرائیل در مناطق مورد مناقشه توافق کردند که فورا از واسطه امریکایی برای سفر به بیروت دعوت شود.

میدل ایست نیوز: رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان ضمن بررسی تحرکات اخیر اسرائیل در مناطق مورد مناقشه توافق کردند که فورا از واسطه امریکایی برای سفر به بیروت دعوت شود.

به گزارش «النهار»، دفتر نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان اعلام کرد که «نجیب میقاتی» در دیدار با «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان، با دعوت از «آموس هوکشتاین»، واسطه امریکایی مذاکرات لبنان و اسرائیل درباره ترسیم مرزهای آبی، به لبنان توافق کرده است.

در این بیانیه تأکید شده که در راستای پیگیری تحرکات دریایی کشتی واحد تولید گاز طبیعی اسرائیل در نزدیکی منطقه مورد مناقشه در جنوب لبنان، نجیب میقاتی در کاخ ریاست جمهوری لبنان با میشل عون دیدار و اقدامات لازم در برابر تلاش‌های اسرائیل برای ایجاد تنش در مرزهای جنوبی را بررسی کرد.

این بیانیه افزوده که آنان توافق کردند که از واسطه امریکایی برای سفر به بیروت و بررسی نحوه تکمیل مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی جنوبی و تلاش برای تکمیل آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن دعوت کند.

آنان همچنین توافق کردند که در تماس با کشورهای جهان و سازمان ملل موضع لبنان را تشریح و بر حقوق ثابت و ثروت‌های طبیعی این کشور تأکید کنند.

در این بیانیه تأکید شده که لبنان هرگونه اقدام اسرائیل برای حفاری یا استخراج منابع طبیعی در آب‌های مورد مناقشه را اقدامی خصمانه و تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌المللی و کارشکنی در روند مذاکرات ترسیم مرزها می‌دانند.

روز گذشته، یک کشتی اسرائیلی برای استخراج گاز طبیعی به آب‌های جنوبی لبنان نزدیک شد و مقامات لبنانی نسبت به هرگونه اقدام یکجانبه اسرائیل در استخراج گاز در این منطقه هشدار دادند.

مذاکرات لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزها که اهمیت بسیاری برای تقسیم ثروت‌های نفتی و گازی دریای مدیترانه دارد، از ماه اکتبر سال 2020  با وساطت امریکا در مقر سازمان ملل در منطقه مرزی ناقوره آغاز شد و بعد از چهار جلسه، ادامه آن به درخواست اسرائیل به تعویق افتاد.

این مذاکرات پس از گفت وگوهای طولانی حدودا دو ساله میان امریکا و لبنان انجام شد که پرونده گفت وگوها در لبنان توسط «نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان، مدیریت می شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا