سوریه و ایران برنامه اجرایی تفاهم نامه همکاری در زمینه آموزش عالی را امضا کردند

وزیر آموزش عالی سوریه و وزیر بهداشت ایران، برنامه اجرایی یادداشت تفاهم مشترک امضا شده در زمینه آموزش عالی را امضا کردند.

میدل ایست نیوز: سوریه و ایران امروز برنامه اجرایی یادداشت تفاهم مشترک امضا شده در تهران در ماه نوامبر 2021 را با هدف تقویت همکاری ها در زمینه آموزش عالی و تحقیقات علمی و انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی مستقیم بر اساس مقررات جاری در دو کشور امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بر اساس تفاهم نامه ای که به امضای بسام ابراهیم، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی سوریه و بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، رسید، دو طرف در زمینه تبادل بورسیه و کرسی های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) و برگزاری بازدیدهای مشترک برای دانشجویان برای شرکت در فعالیت های علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری همکاری می کنند.

بر اساس این تفاهم نامه، دو طرف به منظور انجام تحقیقات علمی و پزشکی برای موسسات آموزش عالی از جمله بیمارستان های آموزشی و همچنین تبادل کتب و مجلات علمی داوری، اطلاعات، تجربیات و آموزش های لازم در زمینه آموزش پزشکی از جمله تخصص های مختلف پزشکی و دارویی پیشرفته مانند جراحی مغز و اعصاب آندوسکوپی، جراحی های ارتوپدی، قلب و زنان، پیوند کبد، علوم زیست پزشکی و فناوری های بنیادی سلولی و لیزر و غیره تبادل نظر خواهند کرد.

وزير آموزش عالی سوریه با ​​قدرداني از روابط علمی مستحكم ميان سوريه و ايران و برنامه های مختلف همكاری علمی، فرهنگی و تحقيقاتی دو طرف، خاطرنشان كرد: ايران و مراكز علمي و تحقيقاتي آن در بسياری از زمينه ها به ويژه پزشكی و پزشكي گام هاي بلندي و همچنین و همچنین فناوری نانو و سلول های بنیادی گام های بلندی برداشته اند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلاتی در خصوص موضوع معادل سازی گواهی اعطا می شود، گفت که تلاش برای برگزاری کنفرانس مشترک پزشکی که در نوع خود برای اولین بار بین دانشکده های پزشکی و بیمارستان های آموزشی دو کشور در دوره آتی خواهد بود، صورت خواهد گرفت.

از طرفی دیگر، عین اللهی با اشاره به اهمیت تبادل تخصص و تجربیات، گسترش روابط علمی، بر آمادگی کامل برای همکاری با طرف سوری در زمینه‌ های مختلف به ویژه پزشکی، درمانی و آموزشی بر اساس مشترکات فرهنگی و تاریخی دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار، مهدی سبحانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق و هیئت ایرانی همراه وزیر و از طرف سوری، معاون وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی، رئیس دانشگاه دمشق، مدیران تعدادی از بیمارستان‌های دانشگاهی و مدیر روابط فرهنگی این وزارت حضور داشتند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری رسمی سوریه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا