نابسامانی امنیتی در دیالی با وجود تداوم عملیات نظامی

با وجود تداوم عملیات نظامی و امنیتی در مناطق مختلفی از دیالی، اما این استان همچنان شاهد نابسامانی امنیتی و حملات تروریستی است.

میدل ایست نیوز: استان دیالی واقع در شمال شرق بغداد پایتخت عراق همچنان از نابسامانی امنیتی ناشی از حملات عناصر تروریستی داعش در مناطق مختلفی از این استان هم مرز با ایران رنج می برد.

این در حالیست که عملیات امنیتی و نظامی نیروهای عراقی ماه هاست که در این استان جریان دارد و نیروهای امنیتی عراق حضور گسترده ای در این استان دارند.

مقامات در استان دیالی، تکرار حملات تروریستی و وضعیت نابسامان امنیتی را به چند دلیل می دانند؛ از جمله آنکه جغرافیای این استان که نزدیک به منطقه کوهستانی حمرین و قره جوخ است و تعدد تصمیم گیرندگان در این استان و عدم وجود راهبری مشخص که طرح ها را اجرایی کند علاوه بر حضور بیش از 10 گروه مسلح در شهرهای استان.

در تازه ترین رویداد در این استان، شهر العباره، شاهد حمله تروریستی بود که منجر به کشته شدن یک زن و مجروح شدن 6 نفر دیگر از جمله دو کودک و یک نیروی امنیتی شد.

به گفته یکی از مسئولان فرماندهی پلیس استان دیالی، این حمله از طریق انفجار بمب در مسیر یک خودروی غیرنظامی و سپس تیراندازی با استفاده از تک تیرانداز انجام شد.

این مسئول امنیتی در دیالی اشاره کرد که مدتی طولانی است که هر روزه تخلف امنیتی در این استان صورت می گیرد و به کشته و زخمی شدن نیروهای امنیتی و غیرنظامیان منجر می شود.

وی بیان کرد که این تخلفات با وجود تداوم عملیات نظامی و امنیتی در مناطق مختلفی از دیالی صورت می گیرد.

از طرفی دیگر احمد الموسوی، نماینده استان دیالی در پارلمان عراق در گفت وگویی تلفنی با العربی الجدید گفت که تداوم نابسامانی امنیتی در استان، تهدیدی حقیقی برای امنیت و ثبات کل استان محسوب می شود.

وی اشاره کرد که این تخلفات تقریبا روزانه انجام می شود و هیچ طرح امنیتی و نظامی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

این نماینده گفت که تداوم حملات با وجود عملیات نظامی مداوم در اکثر مناطق دیالی به خصوص مناطق زراعی یا کوهستانی در مرزهای استان صلاح الدین، نشان دهنده وجود نقص در طرح های امنیتی و نظامی است.

الموسوی افزود که طی روزهای آتی شاهد استیضاح شماری از فرماندهان امنیتی و نظامی از سوی پارلمان در دیالی هستیم تا نابسامانی امنیتی حل شود و برای ایجاد طرح های نظامی و اطلاعاتی اقدام شود.

این نماینده پارلمان عراق گفت اوضاع امنیتی و تخلفاتی که با وجود تداوم عملیات نظامی در دیالی صورت می گیرد نیز بررسی خواهد شد و توصیه های مهمی به مقامات عالی در بغداد برای انجام برخی تغییرات در شخصیت های نظامی و امنیتی مقصر خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا