پیام مراجع تقلید به کنفرانس احیای میراث مرحوم آیت الله العظمی حکیم(ره) در عتبه مقدس علوی

در مراسمی با حضور حدود هزار چهره حوزوی و آکادمیک از داخل و خارج عراق کنفرانسی علمی به یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمدسعید حکیم در عتبه مقدس علوی برگزار شد.

میدل ایست نیوز: در مراسمی با حضور حدود هزار چهره حوزوی و آکادمیک از داخل و خارج عراق کنفرانسی علمی به یاد آیت‌الله العظمی سیدمحمدسعید حکیم در عتبه مقدس علوی برگزار شد.

در این مراسم که به همت عتبه مقدس حسینی برگزار شده و هدف نهایی آن تنظیم مجموعه آثار آیت الله العظمی سیدمحمدسعید حکیم است، گروه بزرگی از علما و چهره‌های حوزوی و دانشگاهی از عراق و خارج عراق حضور داشتند.

آیت‌الله العظمی فیاض، در بیانیه‌ای که در این کنفرانس قرائت شد با گرامیداشت یاد آن مرجع فقید، تأکید کرد که همگان وی را به فهمی دقیق و استوار از کلام معصومان که ناشی از انس با متون دینی و تسلط به ادبیات عرب بود و دقت در استنباط احکام شرعی می‌شناختند.

آیت‌الله العظمی شیخ بشیر النجفی نیز در بیانیه خود تأکید کرد که رحلت آیت‌الله العظمی حکیم موجب ایجاد خلأ بزرگ در حوزه علمیه شد و افزود که آن مرجع بزرگوار مرد میدان علم و برخوردار از عمق فکری فراوانی بود که اهتمام فراوانی به حفظ شعایر اهل بیت(ع) به خصوص مراسم عزارداری سالار شهیدان داشت.

شیخ عبدالمهدی الکربلایی، نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی و متولی شرعی عتبه مقدس حسینی که برگزارکننده این مراسم بود نیز تأکید کرد که همه کسانی که آن مرجع فقید را درک کردند به جایگاه والا و مقام علمی و خدمات بزرگ او به مؤمنان شهادت می‌دهند.

او گفت که این کنفرانس قدم اول و تلاشی برای زنده نگه داشتن میراث و یاد یک فقیه بزرگ است که همگان او را به علم و صبر و جهاد می‌شناختند که تلاش‌های فراوانی برای حفاظت از حوزه علمیه و رسیدگی به طلاب و افزایش غنای میراث شیعی داشت.

الکربلایی افزود که آیت‌الله العظمی حکیم در حلقه‌های علمی نجف اشرف به جدیت در بحث و دیدگاه‌های استوار علمی مشهور بود و همگان او را به پیگیری مسائل علمی و پرداختن به تألیف و تدریس می‌شناختند و نقش بزرگی در پرورش عالمان بزرگ دینی در نجف اشرف داشت.

وی تأکید کرد که آیت‌الله العظمی حکیم اهتمام جدی به افزایش نقش مرجعیت دینی در جامعه و تقویت پیوند جامعه با مرجعیت داشت تا بدین ترتیب مردم در دین خویش به مرجعیت اعتماد کنند و بر عقاید حقه خویش ثابت‌قدم بمانند و این سنتی است که از امامان ما رسیده است.

آیت الله العظمی سیدمحمدسعید حکیم از مراجع معظم تقلید شیعه در نجف اشرف در سپتامبر سال گذشته دعوت حق را لبیک گفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا