بیانیه شدیداللحن کمیسیون امنیت ملی امریکا علیه عربستان پیش از سفر بایدن به ریاض

کمیسیون امنیت ملی امریکا پیش از سفر احتمالی رئیس جمهور این کشور به عربستان، درخواست هایی در حوزه انرژی، جنگ یمن، حقوق بشر، جمال خاشقچی، هسته ای و رابطه با چین به بایدن ارائه داد.

میدل ایست نیوز: کمیسیون امنیت ملی امریکا در راس 5 کمیسیون کنگره امریکا، پیش از سفر احتمالی جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا به عربستان، 6 درخواست به او ارائه داد.

به گزارش سی ان ان، این کمیسیون ها در بیانیه ای که در سایت رسمی کمیسیون امنیت ملی امریکا منتشر شده اعلام کردند: عربستان همواره شریک مهم امریکا بوده و ما سعی کردیم همکاری با عربستان در زمینه های منطقه ای، مبارزه با تروریسم، انرژی و اولویت های دیگر را افزایش دهیم. با این وجود از سال 2015، سران عربستان به صورت مکرر، اقداماتی انجام داده اند که در تعارض با سیاست امریکا و ارزش های آن است.

بیانیه مذکور افزود: در این مجال مهم است که گفته شود مخالفت عربستان با ثبات در بازارهای جهانی انرژی به تامین مالی جنایت های جنگی ولادیمیر پوتین در اوکراین کمک می کند و هر روز به امریکا خسارت اقتصادی وارد می کند. علاوه بر اینکه جنگ به رهبری عربستان در یمن که به طول انجامیده، از نفوذ «خبیثانه» ایران نکاسته و بجای آن فاجعه بشری بی سابقه ایجاد کرده که موجب بی ثباتی منطقه ای می شود.

کمیسیون های کنگره امربکا در ادامه، اشاره کردند: و اخیرا، عملیات اعدام دست جمعی و فشار عربستان به ترکیه برای توقف محاکمه قتل وحشیانه جمال خاشقجی و اینکه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به دنبال اصلاحات واقعی است.

کمیسیون امنیت ملی امریکا با تاکید بر اهمیت تقویت روابط با عربستان، 6 درخواست به بایدن ارائه داد:

1- تضمین تعهدات بیشتر از سوی عربستان برای تحقق ثبات در بازارهای جهانی انرژی و کنار گذاشتن دائمی قرارداد تولید نفت که در دوره ترامپ با روسیه امضا شد.

2- تداوم تعلیق حمایت نظامی هجومی امریکا از جنگ یمن به رهبری عربستان با اعمال فشار برای آغاز مذاکرات صلح چندجانبه.

3- دعوت به جلوگیری از بازداشت خودسرانه مدافعان حقوق بشر در عربستان علاوه بر توقف نقض سایر موارد حقوق بشر.

4- تاکید مجدد بر درخواست امریکا برای بازپرسی متناسب با استانداردهای حقوقی بین المللی درخصوص کشته شدن جمال خاشقچی که مقیم قانونی ایالات متحده امریکا بود.

5- پایبندی قاطعانه به سیاست بلند مدت امریکا در مطالبه تضمین های قاطعانه برای هرگونه همکاری هسته ای غیرنظامی.

6- تاکید بر خطرات افزایش همکاری استراتژیک عربستان با چین.

پیش از این مقاله ای چاپ شده در واشنگتن پست اشاره کرده است که اگر بایدن در دیدار با بن سلمان به موضوع کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی که در استانبول در سال 2018 کشته شد بپردازد در حالی که پرونده روسیه، بحران اوکراین و بازار انرژی از اولویت های امریکاست، دست خالی باز خواهد گشت.

اهمیت این دیدار از آن جهت است که بایدن یکی از منتقدان سرسخت محمد بن سلمان بود و از زمانی که به قدرت رسیده با ولیعهد عربستان تلفنی صحبت نکرده است.

اگر چنین دیداری انجام شود، این اتفاق پیروزی مهمی برای محمد بن سلمان تلقی خواهد شد که در نتیجه جنگ اوکراین – تحولی خارج از کنترل عربستان – به دست آمده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
cnn عربی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا