امضای توافقنامه‌ قطر با فرانسه برای توسعه میدان گازی مشترک با ایران

وزیر انرژی قطر از امضای قراردادی بین شرکت انرژی قطر و شرکت "توتال انرژیز" فرانسه برای توسعه میدان شمالی -مشترک میان قطر و ایران- خبر داد.

میدل ایست نیوز: سعد شریدة الکعبی، وزیر انرژی قطر امروز یکشنبه از امضای قراردادی بین شرکت انرژی قطر و شرکت “توتال انرژیز” فرانسه در رابطه با پروژه توسعه شرق «میدان شمالی» خبر داد.

وزیر انرژی قطر اعلام کرد که پروژه توسعه میدان شمالی ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع در قطر را به 126 میلیون تن در سال افزایش می دهد.

عبدالله بن حمد آل ثانی، معاون امیر قطر نیز امروز یکشنبه، از مدیرعامل شرکت توتال و هیأت همراه وی استقبال کرد و دو طرف در این دیدار در خصوص همکاری دوحه و شرکت توتال و راه‌های تقویت شراکت دوجانبه گفت‌وگو کردند.

تلاش قطر برای افزایش تولید گاز در شرایطی است که اروپا به دنبال متنوع کردن منابع انرژی خود و جایگزین کردن گاز روسیه پس از آغاز جنگ اوکراین است. موضوعی که نیاز اروپا به گاز قطر را بیش از پیش کرده است.

چند روز پیش نیز خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد که قطر با 5 شرکت نفتی برای توسعه میدان گازی شمال به ارزش 30 میلیارد دلار به توافق رسیده است.

میدان گازی شمال، یک میدان گاز طبیعی مشترک میان قطر و ایران است و با 50.97 تریلیون متر مکعب گاز، بزرگترین میدان گازی جهان به حساب می‌آید.

مساحت این میدان حدود 9 هزار و 700 کیلومتر مربع است که 6 هزار کیلومتر مربع آن در آب های سرزمینی قطر و 3 هزار و 700 کیلومتر مربع آن در آب های ایران قرار گرفته است و تولید آن از سال 1989 آغاز شده است.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا