عراق یک و نیم میلیون تُن گندم از امریکا و استرالیا خریداری می کند

وزارت بازرگانی عراق خبر داد که در هفته جاری قراردادهایی برای خرید یک و نیم میلیون تُن گندم از امریکا و استرالیا امضا خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: وزارت بازرگانی عراق خبر داد که در هفته جاری قراردادهایی برای خرید یک و نیم میلیون تُن گندم از امریکا و استرالیا امضا خواهد کرد.

«محمد حنون»، مدیر شرکت بارزگانی دانه‌های خوراکی وابسته به وزارت بازرگانی عراق، در گفت‌وگو با روزنامه رسمی «الصباح» عراق گفت که میزان گندم خریداری شده از کشاورزان در فصل زراعتی کنونی به یک میلیون و 700 هزار تُن رسیده است.

او گفت که هنوز محصولات کشاورزان استان‌های اربیل، دهوک، سلیمانیه، کرکوک، نینوا کامل درو و خریداری نشده و افزود که روزانه حدود 7.5 هزار تُن گندم از کشاورزان خریداری می‌شود.

حنون افزود که بر اساس برآوردها میزان گندم تولیدی کشور در فصل زراعتی کنونی یک میلیون و 900 هزار تُن خواهد بود که این میزان بیشتر از برآوردهای اولیه وزارت کشاورزی است.

وی گفت که با تصویب قانون امنیت غذایی، وزارت کشاورزی آماده بستن قرارداد با شرکت‌های معتبر برای واردات گندم در چهار ماه آینده است و افزود که در هفته جاری قراردادهایی با امریکا و استرالیا برای خرید یک و نیم میلیون تُن گندم خریداری خواهد شد و بدین ترتیب حجم ذخایر گندم کشور به حدود سه و نیم میلیون تُن می‌رسد که برای نیاز چند ماه کفایت می‌کند.

تولید گندم عراق در سال 2021 به 4 میلیون و 234 هزار تُن رسید که نشان‌دهنده کاهش 32 درصدی نسبت به تولید 6 میلیون و 238 هزار تُنی در سال 2020 بود.

عراق در سال‌های 2019 و 2020 در تولید گندم به خودکفایی رسید.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا