کردستان عراق: دادگاهی در بغداد، شرکت های بین المللی عامل در اقلیم را غیر قانونی احضار کرده است

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان ضمن اشاره به اقدام دادگاهی در بغداد برای احضار شرکت های بین المللی عامل در اقلیم، اعلام کرد که این اقدام غیرقانونی است.

میدل ایست نیوز: وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که دادگاهی در بغداد، شرکت های بین المللی عامل در اقلیم کردستان را احضار کرد و این اقدام بنابر درخواست وزیر نفت عراق انجام شد.

به گزارش السومریة نیوز، وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق توضیح داد که در تاریخ 19 مه 2022، دادگاه تجاری (الکرخ) در بغداد، شرکت های بین المللی عامل در اقلیم کردستان را بنا به درخواست وزیر نفت عراق احضار کرد.

شرکت های مذکور، «دی ان او»، «یسترن زاگرس»، «اچ کی ان»، «شارمان»، «گینیل انرژی»، «اداکس» و «گولف کیستون» هستند که به گفته وزارت منابع طبیعی اقلیم، براساس قانون نفت و گاز اقلیم کردستان به شماره 22 سال 2007 که توسط پارلمان کردستان تصویب شده و مطابق با قانون اساسی عراق است، فعالیت می کنند.

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان اشاره کرد که احضار این شرکت ها، بخشی از سلسله اقدامات غیرقانونی وزیر نفت عراق در دولت پیشبرد امور است و به نظر می رسد این اقدامات غیرقانونی بنابر حکم صادره از دادگاهی در بغداد تحت عنوان دادگاه عالی فدرال انجام می شود که در 15 فوریه 2022 که صادر شده و انگیزه های سیاسی به همراه دارد و هدف آن لغو قانون نفت و گاز اقلیم کردستان است در حالی که هیچ دادگاهی در بغداد صلاحیت و اختیار اتخاذ تصمیمی این چنینی را ندارد.

وزارت منابع طبیعی با اشاره به بیانیه مقامات اقلیم کردستان در مخالفت با حکم دادگاه عالی فدرال گفت که این دادگاه براساس قانون اساسی تاسیس نشده و هیچ صلاحیت قانونی برای اقدامات این چنینی ندارد.

این وزارتخانه اعلام کرد که شکایتی از مدیرکل وزارت نفت دولت فدرال در دادگاه تحقیقات اربیل صورت گرفت و اشاره کرد که اقدام او برای ارعاب شرکت ها و دخالت در حقوق آنها براساس قرارداد با دولت اقلیم کردستان از طریق پیام و ایمیل بوده است.

وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان بیان کرد که شکایت علیه شرکت های بین المللی باید به دادگاه تحقیقات اربیل ارجاع شود و وزارت نفت باید پرونده را در دادگاه مذکور در بغداد تا زمان پایان تحقیقات در دادگاه اربیل به تعویق بیاندازد و حتی با پایان تحقیقات این چنین شکایت هایی باید در دادگاه های اقلیم کردستان مطرح شود.

در پایان بیانیه اشاره شده که در 5 ژوئن 2022، وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان از وزیر نفت دولت فدرال عراق شکایت کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
السومرية نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا