بی‌توجهی گردشگران اسرائیلی در ترکیه به هشدار تل‌آویو درخصوص “تهدیدات ایران”

روزنامه یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که با وجود هشدارهای پی در پی اسرائیل به شهروندان خود برای خروج از ترکیه در پی آنچه "تهدیدهای ایران" خوانده شد، هزاران اسرائیلی حاضر به متوقف کردن سفر خود به ترکیه نیستند.

میدل ایست نیوز: روزنامه عبری‌زبان “یدیعوت آحارونوت” امروز سه‌شنبه در گزارشی اعلام کرد که با وجود هشدارهای پی در پی اسرائیل به شهروندان خود برای خروج از ترکیه و به خصوص استانبول در پی آنچه “تهدیدهای ایران” خوانده شد، هزاران اسرائیلی حاضر در این کشور بی‌توجه به هشدارهای تل‌آویو، حاضر به متوقف کردن سفر خود به ترکیه نیستند.

هشدارهای اسرائیل به شهروندان خود در روز گذشته دوشنبه با درخواست «یائیر لاپید»، وزیر خارجه اسرائیل برای خروج اسرائیلی‌ها از ترکیه در سریع‌ترین زمان ممکن، به اوج خود رسید.

یدیعوت آحارونوت افزود که هشدارهای اسرائیل از جمله هشدار سازمان مبارزه با تروریسم از زیر مجموعه‌های شورای امنیت ملی هم باعث نشد تا اسرائیلی‌ها قید سفر به ترکیه را بزنند و فرودگاه “بن گوریون” اسرائیل تنها روز گذشته دوشنبه شاهد ده‌ها پرواز به ترکیه به فاصله هر نیم ساعت بوده است.

این روزنامه افزود که با وجود هشدارهای وزارت خارجه و نهادهای امنیتی، ده‌ها هزار اسرائیلی با توجه به اتمام سال تحصیلی و آغاز تعطیلات تابستانی، برای سفر به ترکیه برنامه‌ریزی کرده‌اند.

از سویی تعدادی از رسانه‌های اسرائیلی مدعی شدند که دستگاه‌های امنیتی ترکیه، تعدادی از اعضای گروه‌های ایرانی را که قصد ربودن و قتل شهروندان اسرائیلی را در خاک ترکیه داشتند، دستگیر کرده‌اند.

این رسانه‌ها اعلام کردند که دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل، اطلاعات لازم در خصوص گروه‌های ایرانی را که در خاک ترکیه قصد داشتند در انتقام از ترور حسن صیاد خدایی، سرهنگ سپاه پاسداران ایران، شهروندان اسرائیلی‌ها را مورد هدف قرار دهند، در اختیار آنکارا قرار داده است.

یدیعوت آحارونوت خاطرنشان کرد که بهبود روابط اسرائیل و ترکیه در ماه‌های اخیر و هزینه‌های کم سفر به ترکیه در مقایسه با هزینه گردشگری در اسرائیل باعث شده تا هزاران شهروند اسرائیلی برای گذراندن تعطیلات خود در ترکیه برنامه‌ریزی کنند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز روز گذشته در کنیست (پارلمان اسرائیل) بر ضرورت خروج شهروندان اسرائیلی در سریع ترین زمان ممکن از ترکیه تاکید و خاطرنشان کرد که جز موارد ضروری دلیلی برای سفر به ترکیه وجود ندارد.

وی مدعی شد که دستگاه‌های امنیتی اسرائیل و ترکیه مانع از اجرای سلسله عملیاتی شدند که گردشگران اسرائیلی را در خاک ترکیه هدف قرار داده بود.

لاپید همچنین به ایران و تمامی کسانی که قصد هدف قرار دادن گردشگران اسرائیلی را دارند، هشدار داد و تاکید کرد که از مجازات اسرائیل در امان نخواهند بود.

روزنامه «هاآرتص» هم مدعی شد که مقابله با تلاش ایران برای هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در خاک ترکیه، منجر به تقویت جبهه مشترک «ترکیه و اسرائیل» علیه ایران می‌شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا