میشل عون به میانجیگر امریکایی: سریعا پیام ما را به اسرائیل بده و برگرد

رئیس جمهوری لبنان در دیدار با میانجیگر امریکا در پرونده ترسیم مرزهای آبی میان لبنان و اسرائیل، از وی خواست موضع جدید بیروت را به اطلاع تل‌آویو برساند و به سرعت با پاسخ اسرائیل به لبنان بازگردد.

میدل ایست نیوز: میشل عون، رئیس جمهوری لبنان امروز سه‌شنبه در پی افزایش تنش‌ها میان بیروت و تل‌آویو در پرونده استخراج گاز در مناطق مورد مناقشه، با «آموس هوکشتاین»، میانجیگر امریکا در پرونده ترسیم مرزهای آبی میان لبنان و اسرائیل، دیدار کرد.

رئیس جمهوری لبنان در این دیدار موضع لبنان در خصوص طرح پیشنهادی امریکا برای ترسیم مرزهای آبی را به اطلاع هوگشتاین رساند و ضمن تاکید بر حقوق حاکمیتی لبنان در بخش آب‌ و منابع طبیعی، از میانجیگر امریکا خواست این موضع را به اطلاع تل‌آویو برساند و به سرعت با پاسخ اسرائیل به لبنان بازگردد.

شبکه “الجدید” هم گزارش داد که میشل عون پاسخ لبنان را نسبت به طرحی که سفیر امریکا در مارس گذشته مطرح کرده بود، به اطلاع میانجیگر امریکا رساند و این پاسخ شامل طرح جدیدی از سوی لبنان است.

میانجیگر امریکا هم در این دیدار از میشل عون بابت پاسخ لبنان به طرح امریکا قدردانی و اعلام کرد که پیشنهاد جدید لبنان را به اطلاع طرف اسرائیلی خواهد رساند.

رئیس جمهوری لبنان در تاریخ 9 ژوئن اعلام کرد که کشورش از میانجیگر امریکا می‌خواهد بار دیگر مذاکرات غیر مستقیم با اسرائیل برای ترسیم مرزهای آبی را از سر بگیرد.

مذاکرات غیر مستقیم میان لبنان و اسرائیل برای ترسیم مرزهای آبی در اکتبر 2020 با نظارت سازمان ملل و میانجیگری امریکا آغاز شد و تاکنون 5 دور از این مذاکرات برگزار شده که آخرین آن در ماه مه 2021 بوده است.

منطقه مورد منازعه میان لبنان و اسرائیل 860 کیلومتر مربع است که منطقه‌ای سرشار از منابع نفت و گاز به حساب می‌آید.

چند روز قبل یک کشتی اسرائیلی برای استخراج گاز طبیعی به آب‌های جنوبی لبنان نزدیک شد و در پی آن، مقامات لبنانی نسبت به هرگونه اقدام یکجانبه اسرائیل در استخراج گاز در این منطقه هشدار دادند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا