امضای ۹ سند همکاری میان ایران و ترکمنستان 

مراسم امضای ۹ سند همکاری بین ایران و ترکمنستان در حضور رؤسای جمهور و وزیران دو کشور در تهران برگزار شد.

میدل ایست نیوز: «محمد بردی‌اف»، رئیس جمهوری ترکمنستان در سفر به تهران از سوی «ابراهیم رئیسی»، همتای ایرانی خود مورد استقبال رسمی قرار گرفت و وزرای ایرانی و ترکمنستانی 9 سند همکاری در زمینه‌های توسعه حمل و نقل ترانزیتی، مبادلات علمی و فرهنگی، حفاظت از محیط زیست، فرهنگی، تجاری، اقتصادی و دیگر زمینه‌ها را در حضور روسای جمهور دو کشور به امضا رساندند.

سه تفاهم‌نامه «تجاری – اقتصادی، علمی – فنی و فرهنگی» میان استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان در ایران و استان‌های مرو، آخال و بالکان در ترکمنستان، یادداشت تفاهم همکاری بین رادیو و تلویزیون دولتی دو کشور، برنامه مبادلات علمی، فرهنگی، هنری و آموزشی بین دولت‌های ایران و ترکمنستان، یادداشت تفاهم تشکیل کارگروه مشترک سرمایه‌گذاری، تفاهم‌نامه همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفاظت از محیط زیست از اسنادی بود که به امضا مسئولان ایران و ترکمنستان رسید.

پس از مراسم امضای اسناد «ابراهیم رئیسی» و «سردار بردی‌ محمداف» در نشست مطبوعاتی مشترک حاضر شدند.

رئیسی در این نشست خبری اعلام کرد که در مدت اخیر در حوزه سواپ گازی و ترانزیت و حمل و نقل گام‌های خوبی میان ایران و ترکمنستان برداشته شد.

رئیس جمهور ترکمنستان هم از همتای ایرانی خود برای حضور در اجلاس سران حاشیه خزر که قرار است به میزبانی عشق آباد برگزار شود، دعوت کرد.

رئیس جمهور جدید ترکمنستان سه‌شنبه با دعوت رسمی رئیس جمهور ایران در رأس هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
خبرگزاری ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا