طلب ایران از عراق به چه ترتیبی وصول شد؟

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره نحوه وصول طلب های ایران بابت صادرات گاز به عراق توضیحاتی ارائه کرد.

میدل ایست نیوز: رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره نحوه وصول طلب های ایران بابت صادرات گاز به عراق توضیحاتی ارائه کرد.

«یحیی آل اسحاق» رئیس اتاق مشترک ایران و عراق در گفت وگو با پایگاه خبری ایرانی «انتخاب» در پاسخ به این پرسش که طلب وصول شده ایران از عراق که بابت صادرات گاز بوده، از طریق تهاتر وصول شده یا به صورت نقدی بوده است، گفت: «مطالبه‌ای که ما داشتیم از مدتی به دلیل اینکه وزارت نیرو عراق بودجه‌ای نداشت، وصول نشده بود. اخیرا با مصوبه‌ای که مجلس آن‌ها گذاشت، بودجه مناسبی در اختیار وزارت نیرو عراق قرار گرفت و قرار شد پول ما را بدهند.»

وی ادامه داد: «این وجوهی که به ما پرداخت می‌کنند، بر اساس توافقی که کرده‌ایم از راه‌های مختلف استفاده می‌شود. یکی خود وجه است که به نحوی حواله می‌کنند و روش دوم هم از مسیر تهاتر کالایی است. البته نه کالای خود عراق بلکه به این صورت که ما نیاز‌هایی مثل کالای اساسی‌مان را از جا‌های دیگر خرید می‌کنیم و سپس از طریق بانک TBI عراق پولش پرداخت می‌شود. به طور کلی هم برای ما در دسترس و به نحوی است که بانک مرکزی بتواند از آن استفاده کند.»

بامداد امروز، «جواد اوجی»، وزیر نفت ایران با انتشار توئیتی اعلام کرد که «با دیپلماسی فعال انرژی و پس از چند ماه مذاکره، 1.6 میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق وصول شد».

وی افزود که حجم صادرات گاز ایران از ماه مارس گذشته (آغاز سال شمسی) 25 درصد و وصول درآمدهای ارزی حاصل از آن 90 درصد افزایش یافته است.

شب گذشته نیز «احمد موسی»، سخنگوی وزارت برق عراق، اعلام کرد که دولت عراق روند پرداخت بدهی‌های خود به ایران بابت خرید گاز در سال 2020 را آغاز کرده است.

او گفت که این اموال از طریق دریافت قرض از بانک تجاری عراق پرداخت شده است که از طریق قانون امنیت غذایی تأدیه خواهد شد.

وی افزود که هم‌زمان مذاکرات و دیدارهایی با مقامات وزارت نیرو و شرکت گاز ایران برای افزایش حجم صادرات گاز به عراق جریان دارد.

سخنگوی وزارت برق عراق تأکید کرد که عراق در حال حاضر به روزانه 50-55 میلیون مترمکعب گاز نیاز دارد و افزود که ایران متعهد شده که پس از دریافت مبالغ بستانکاری خود، صادرات گاز را افزایش دهد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
انتخاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا